Jak radzić sobie z wysokimi cenami prądu

0
86

Podwyżki cen energii odczuwają wszystkie sektory gospodarki, nierzadko sięgają one nawet kilkadzięsiąt procent. To znaczący skok, z którymi przedsiębiorcy muszą sobie poradzić. Najbardziej problem odczuwa branża przemysłowa. Przeprowadzone badania wskazują również, że prócz wysokich cen kolejną bolączką są przerwy w dostawch prądu – tylko co trzecia polska firma ani razu nie zmagała się w ciągu ostatniego roku z przerwą w dostawach prądu, wynika z badania ,,Elektryczność 4.0. Tańsza, czystsza i stabilniejsza energia dla polskich przedsiębiorstw” przeprowadzonego przez Digital Poland i Schneider Electric. 

Czy jest jakaś nadzieja dla firm? Jednym z rozwiązań ma być ustawa o zamrożeniu cen prądu dla małych i średnich firm, która ustanawia maksymalne stawki na poziomie 785 zł za MWh w odniesieniu do zużycia od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 r.

Eksperci wskazują jednak, że zamrożenie cen może nie być wystarczające, a firmy powinny zoptymalizować zużycie energii oraz rozważyć inwestycje w odnawialne źródła energii. 80 proc. ankietowanych uważa, że trasnformacja energetyczna to konieczny kierunek zmian. Część firm już teraz jest zainteresowane takimi rozwiązaniami, jednocześnie wskazując na bariery jakie spotykają – wysokie koszty realizacji, skomplikowane wymogi formalne oraz brak dofinansowania ze strony państwa. Warto jednak zwrócić uwagę, że długofalowo instalacja OZE może zwrócić się biorąc pod uwagę wysokie ceny energii. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj