Koleje Mazowieckie uruchamiają pociąg humanitarny

0
311

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego poinformował, że w środę wieczorem z Warszawy wyruszy pociąg humanitarny do granicy. Zabierze stamtąd uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Skład jest wyposażony w niezbędną pomoc: żywność, napoje, środki higieniczne oraz drobne zabawki dla dzieci.

Jak poinformował w komunikacie urząd marszałkowski, Koleje Mazowieckie uruchamiają parę pociągów składających się z ośmiu dwupiętrowych wagonów. Pierwszy kurs zaplanowana na środę. Skład wyruszy z Warszawy Wschodniej około godziny 19. Do Warszawy powinien wrócić w nocy lub czwartek rano. Pociąg jest przystosowany do przewiezienia 700 osób.

– Chcemy, aby podróż do Warszawy była dla obywateli Ukrainy jak najbardziej komfortowa, dlatego nasz pociąg został wyposażony w najpotrzebniejsze artykuły. Podróżni otoczeni zostaną opieką pedagogów, pielęgniarek i lekarza. Będą też mogli liczyć na pomoc tłumaczy – powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Na miejscu na podróżnych czekać będą ratownicy, którzy będą mogli udzielić im doraźnej pomocy medycznej lub przetransportować do szpitala.

W sobotę Koleje Mazowieckie, tak jak PKP Intercity oraz Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, wprowadziły darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy.

Stołeczny ratusz przypomina, że wciąż działają stanowiska informacyjne na Dworcu Wschodnim (ul. Kijowska 20, hala główna – szklany kontener) i na Dworcu Zachodnim (al. Jerozolimskie 142) – w Punkcie Obsługi Pasażera.

Urzędnicy zwrócili się do wojewody z prośbą o otwarcie punktu recepcyjnego na Dworcu Centralnym.

Oglądaj TVN24 w internecie:

Źródło zdjęcia głównego: Koleje Mazowieckie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj