Koniec użytkowania wieczystego dla firm – spory rozstrzygną sądy

0
126

Jak pisze na łamach “Rzeczpospolitej” Karina Knorps-Tuszyńska, nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, która zacznie obowiązywać z końcem sierpnia, pozwoli przedsiębiorcom na wykupienie użytkowanego gruntu bez możliwości odmowy sprzedaży przez Skarb Państwa lub samorząd.

Użytkownik wieczysty nieruchomości, będzie miał 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu na wystąpienie z żądaniem zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości gruntowej.

Jak się okazuje, w ustawie zabrakło zapisu, do kogo będzie można się zwrócić i kto będzie rozwiązywał spory między publicznym właścicielem gruntu a żądającym sprzedaży użytkownikiem wieczystym. Taki spór może wyniknąć, gdy np. samorząd uzna, że przedsiębiorca nie wykonał zobowiązania określonego w umowie o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, a ten użytkownik będzie uważał inaczej.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii w odpowiedzi dla “Rzeczpospolitej” wyjaśniło, że gdy właściciel gruntu uzna, że nie zostały spełnione przesłanki z art. 198g ust. 2 ustawy, obowiązują przepisy prawa cywilnego, ponieważ umowa sprzedaży jest umową cywilnoprawną.

– Rozstrzygnięcie sporu możliwe zatem będzie na drodze sądowej – wskazał resort.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj