Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk w kierunku Morza Japońskiego

0
117

Korea Północna wystrzeliła w sobotę rano czasu lokalnego niezidentyfikowany pocisk. Zdaniem władz w Tokio, rakieta wpadła do morza zaraz po starcie, nie docierając do wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii. To już dziewiąta próba balistyczna wojsk powietrznych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w tym roku – przekazała agencja Reutera.

Przeprowadzenie przez Pjongjang w sobotę rano czasu lokalnego próby rakietowej i wystrzelenie niezidentyfikowanego pocisku w stronę Morza Japońskiego potwierdziło w sobotę Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii Korei Południowej, japońska straż przybrzeżna oraz rząd w Tokio.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

W ocenie władz japońskich pocisk wpadł do morza zaraz po starcie, nie docierając do wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii. Jak podkreślono, incydent nie pociągnął za sobą żadnych strat materialnych czy uszczerbku dla bezpieczeństwa Japonii. Siły zbrojne Korei Południowej twierdzą, że pocisk wystrzelono z lokalizacji w pobliżu Sunan pod Pjongjangiem, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko.

Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk w kierunku Morza JapońskiegoReuters

Sztab Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej nie udzielił szczegółowych informacji na temat testu balistycznego. To już dziewiątą próba rakietowa Korei Północnej w tym roku. Ostatni test odbył się 27 lutego, kiedy to Korea Północna wypróbowywała systemy dla satelity zwiadowczego – pisze południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Korea Północna przygotowuje się do defilady wojskowej

Próby balistyczne w wydaniu Korei Północnej są zakazane na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która nałożyła na ten kraj sankcje w związku z programem zbrojeń nuklearnych. Media podkreślają, że liczba testów balistycznych zwiększyła się w ostatnim okresie.

Ostatni raz Pjongjang tak często testował swoją broń w 2019 roku, po tym, jak załamały się rozmowy między przywódcą północnokoreańskiego reżimu Kim Dzong Unem, a ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem – podkreślają media.

Pjongjang twierdzi, że przetestował broń hipersonicznąKCTV

Pjongjang twierdzi, że przetestował broń hipersoniczną i sugeruje, że może również wznowić próby broni jądrowej i międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM), wstrzymane w 2017 roku.

Zdaniem ekspertów Kim będzie w najbliższym czasie urządzał kolejne prowokacyjne pokazy siły. Urzędnicy w Korei Południowej informowali w ostatnich dniach o wykryciu oznak przygotowań do defilady wojskowej w Korei Północnej, która mogłaby się odbyć z okazji nadchodzących rocznic urodzin założyciela Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Kim Ir Sena (lipiec) lub jego syna, poprzedniego przywódcy Kim Dzong Ila (grudzień).

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj