KSeF: sprzedawca się spóźni, nabywca będzie miał problem

0
92

Krajowy System e-Faktur to centralna baza, w której przedsiębiorcy będą musieli wystawiać dokumenty. Obecnie KSeF jest dobrowolny. Będzie obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. Pół roku później e-fakturowanie czeka przedsiębiorców zwolnionych z podatku.

To rewolucyjna zmiana dla przedsiębiorców. Każdą fakturę trzeba będzie wystawić w formie elektronicznej i wprowadzić do systemu. Skarbówka od razu ją zobaczy. Nie ma możliwości jej anulowania bądź wycofania. Jedyny sposób na poprawki to wystawienie faktury korygującej.

Eksperci, z którymi rozmawiała “Rzeczpospolita” przestrzegają, że jeśli sprzedawca wystawi fakturę z opóźnieniem, nabywca będzie miał problem. – Jeśli sprzedawca wystawi fakturę np. 1 sierpnia zamiast 31 lipca, nabywca odliczy VAT miesiąc lub kwartał (gdy rozlicza się kwartalnie) później. Nie może bowiem odliczyć podatku wcześniej niż w miesiącu otrzymania faktury – mówi doradca podatkowy Samir Kayyali.

Takie przesunięcie może wywołać u nabywcy problemy z płynnością finansową. – Załóżmy, że nasz kontrahent jest na krawędzi płynności finansowej. Jeśli dostanie fakturę z opóźnieniem, nie skorzysta od razu z odliczenia VAT i będzie musiał posiłkować się kredytem obrotowym. Poniesie przez to dodatkowe koszty, o co będzie miał do nas pretensje, a nawet może wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie za poniesioną szkodę – tłumaczy Kayyali.

Po wejściu w życie KSeF przedsiębiorcy będą więc musieli pamiętać, aby wystawiać faktury do końca miesiąca. Mogą też ustawić sobie przypomnienia albo zautomatyzować proces wysyłki faktur (jeśli są na stałe kwoty).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj