KUKE zyskuje większe możliwości działania

0
97

Andrzej Duda, Prezydent RP podpisał 7 września br. nowelizację ustawy o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa. Jej zapisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wchodzą w życie w późniejszym terminie.

Ustawa wprowadza możliwość reasekuracji przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) komercyjnym zakładom ubezpieczeniowym części rodzajów ryzyka polskich przedsiębiorców, które to ryzyka będą w okresie reasekuracji objęte ochroną ubezpieczeniową.

Szersza oferta KUKE

Rozwiązania zawarte w ustawie umożliwią szybką reakcję Korporacji na globalne wydarzenia. Ustawa wprowadza możliwość reasekuracji przez KUKE ponoszonych przez polskich przedsiębiorców ryzyk nadzwyczajnych. Przepisy zawarte w nowelizacji określają zakres ryzyk, które może reasekurować KUKE. Nowelizacja wprowadza możliwość reasekuracji przez Korporację ubezpieczeń casco i OC w transporcie.

– Ta zmiana mniej odnosi się do strony produktowej, a bardziej dotyczy podejścia do ryzyka, bo państwo bierze na siebie obowiązek ochrony polskich przedsiębiorców działających w kraju, gdzie toczy się wojna. Z konkretnych rozwiązań w nowelizacji warto zwrócić uwagę na kilka nowych elementów. Odnosząc się do wątku ubezpieczenia transportu zyskujemy możliwość reasekuracji innych ubezpieczycieli w przypadku, gdy z uwagi na ponadprzeciętne ryzyko lub brak możliwości uzyskania reasekuracji na rynku komercyjnym – tak jak to jest obecnie w przypadku Ukrainy, rynek ubezpieczeniowy nie będzie w stanie zapewnić podmiotom gospodarczym ochrony dotyczącej ryzyk transportowych, czyli ubezpieczenia casco i OC oraz przedmiotów w transporcie. Jest to więc rozwiązanie skierowane do zakładów ubezpieczeń oferujących ubezpieczenia transportowe naszym przewoźnikom – wyjaśnia Janusz Władyczak, prezes KUKE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj