Limitowana wymiana hrywny w największym polskim banku. Zmiany możliwe już w przyszłym tygodniu

0
268

Być może już w przyszłym tygodniu bank będzie gotów do przyjmowania hrywien w ramach wymiany walutowej uzgodnionej ze stroną ukraińską – pisze czwartkowy “Puls Biznesu”.

“Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce Ukraińcy będą mogli po godziwym kursie wymienić hrywnę na złote i to na prostych zasadach” – czytamy w “Pulsie Biznesu”.

Wymiana hrywny w PKO BP 

Dziennik przypomniał, że dwa tygodnie temu Zbigniew Jagiełło, były prezes PKO BP, publicznie zaapelował do instytucji krajowych i unijnych o stworzenie funduszu, z którego byłyby wypłacane drobne kwoty dla uchodźców z Ukrainy. Jak podkreśla gazeta, wielu z nich opuściło kraj bez środków do życia. “Ci natomiast, którzy zabrali ze sobą pieniądze, przekonali się, że hrywna jest praktycznie walutą niewymienialną, a jeśli ktoś gotów jest ją skupować, to po lichwiarskim kursie” – napisano.

Według “PB” problem prawdopodobnie będzie można rozwiązać w inny sposób. “Na początku minionego tygodnia Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zezwolił lokalnym bankom na skup hrywny za granicą za dolary. To był pierwszy krok do odblokowania rynku międzybankowego i przywrócenia wymienialności ukraińskiej waluty. Dwa dni później Narodowy Bank Polski (NBP) zapowiedział, że wspólnie z NBU i PKO BP pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi Ukraińcom wymianę hrywny w placówkach tego banku” – czytamy.

Czytaj także: Prezes NBP o problemie z hrywnami. “Szybko dążymy do rozwiązania”.

Z informacji “Pulsu Biznesu” wynika, “że być może będzie to możliwe już w przyszłym tygodniu, a najpóźniej za kilkanaście dni”. “PKO BP pracuje nad dostosowaniem 50-60 oddziałów w kraju do skupu hrywny. Kurs wymiany jest jeszcze ustalany ze stroną ukraińską. Ma obowiązywać limit na osobę w wysokości 1,2-1,3 tys. zł. Hrywna będzie skupowana tylko od osób legitymujących się paszportem ukraińskim” – przekazał dziennik.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Źródło zdjęcia głównego: PKO BP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj