Mały ZUS plus to niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok kalendarzowy. Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.
Z tego rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w
poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli
działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza
się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Warunkiem
skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku
przez co najmniej 60 dni.
Zgodnie z dotychczasowymi zasadami, z Małego ZUS Plus mogli korzystać
przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy. Od 1 sierpnia okres ten został wydłużony dla nich o kolejne 12 miesięcy, dzięki czemu będą mogli
skorzystać z rozwiązana łącznie przez 48 miesięcy.
Od 1 sierpnia można skorzystać z dodatkowego Małego ZUS Plus
Przedsiębiorcy, którzy obecnie, tj. w 2023 r., korzystają z ulgi Małego ZUS Plus, od dziś mają możliwość przedłużenia jej o kolejnych 12 miesięcy. W sumie będą mogli opłacać niższe składki przez 4 lata, a nie jak dotychczas 3 lata – informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Niższe składki, ale wyższy PIT
Jak pisze na łamach “Rzeczpospolitej” Przemysław Wojtasik przedsiębiorcy, którym skończył się w tym roku mały ZUS + (po 36 miesiącach korzystania), mogą na niego wrócić (na 12 miesięcy). Jeśli chcą już za wrzesień odprowadzać niższe składki na ubezpieczenia społeczne (i ewentualnie w ogóle nie płacić na Fundusz Pracy), muszą załatwić formalności w sierpniu. Trzeba też pamiętać, że zmniejszenie tych kwot oznacza wyższy dochód z działalności i większy podatek.