Niezbędnik przedsiębiorcy: Deregulacja w składkach i podatkach * Faktura w PDF a rozliczenie kosztów * Dopłata składki zdrowotnej w PIT * Korzystny wyrok ws. IP Box

0
112

O to, czy tworzenie programów komputerowych to prace rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, zapytał skarbówkę programista, który realizuje projekty począwszy od etapu analizy potrzeb kontrahenta, poprzez implementację, wdrożenie oraz asystę przy uruchomieniach testowych i produkcyjnych. Zaznaczył, że wykonanie czynności oraz użyte rozwiązania są jego wyborem, a w pracy wykorzystuje wiedzę z zakresu technologii informatycznych oraz doświadczenie.

Fiskus najpierw najpierw zażądał od informatyka, żeby sam rozstrzygnął czy jego aktywność jest działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe. A gdy nie dostał jasnej odpowiedzi, pozostawił wniosek podatnika bez rozpatrzenia. Potem, gdy sąd nakazał udzielenie merytorycznej odpowiedzi, fiskus uznał, że aktywność programisty wpisuje się w zwykłą praktykę zawodu i nie daje prawa do ulgi IP Box. Programista zaskarżył interpretację i wygrał w WSA.

Faktura bez numeru rejestracyjnego też pozwoli odliczyć VAT

Czytelnik “Rzeczpospolitej”, który ma w firmie dwa samochody osobowe (oba używane do celów służbowych) zapytał redakcję, czy numer rejestracyjny pojazdu musi widnieć na fakturze? Pracownicy stacji benzynowych zawsze proszą o podanie tego numeru. – Czy bez numeru rejestracyjnego nie odliczę VAT? – pytał czytelnik.

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła: na fakturze nie trzeba podawać numeru rejestracyjnego auta, a jego brak nie wyklucza odliczenia VAT. Faktura musi tylko odzwierciedlać rzeczywiste zdarzenie gospodarcze, a zakupy mają być przeznaczone na potrzeby działalności gospodarczej, a konkretnie – wykonywania czynności opodatkowanych. Jeśli te warunki są spełnione, to przedsiębiorca ma prawo do odliczenia. W przypadku, gdy auta są używane także prywatnie, VAT odpisuje się w 50 proc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj