Niezbędnik przedsiębiorcy: Firma po zakończeniu epidemii * SLIM VAT 3 faktem * Wyższe pensje a preferencje w ZUS * Absurd z nadpłatą składki * Blokada konta na dłużej *

0
105

Wzrosły pensje pracowników i składki wielu przedsiębiorców

Od 1 lipca pracownik na pełnym etacie musi zarabiać minimum 3600 zł brutto. Podwyżka minimalnego wynagrodzenia pociąga za sobą także wzrost składek ZUS dla przedsiębiorców korzystających z preferencji w opłacaniu ZUS.

Chodzi o osoby, które przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia biznesu płacą obniżone składki. Standardowo przedsiębiorca płaci składki na ubezpieczenie społeczne od zadeklarowanej przez siebie podstawy, nie mniejszej jednak niż 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto. Nowe firmy jednoosobowe lub wspólnicy spółki cywilnej mogą przez pełne 24 miesiące kalendarzowe płacić składki liczone od obniżonej podstawy – 30 procent minimalnego wynagrodzenia (czyli do 30 czerwca 1047 zł, a od 1 lipca – 1080 zł). Wówczas składka emerytalna (19,52% podstawy) w II połowie roku wyniesie 210,82 zł (w I połowie roku – 204,37 zł), rentowa 86,40 zł (83,76 zł), wypadkowa 18,04 zł (17,48 zł) oraz chorobowa 26,46 zł (25,65 zł). W sumie 341,72 zł (w I połowie roku – 305,61 zł)

Od 1 lipca mimalna płaca i składki do ZUS w górę

Masz nadpłatę z ZUS? Sprawdź, czy to powód do radości

Część przedsiębiorców, którzy zapłacili w 2022 r. za dużą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, nie będzie się cieszyć ze zwrotu nadpłaty. Będą bowiem musieli skorygować rozliczenia podatkowe za zeszły rok, dopłacić PIT oraz zapłacić odsetki za zwłokę.

Chodzi o przedsiębiorców, którzy w zeszłym roku byli na liniowym PIT i zaliczali składkę zdrowotną do podatkowych kosztów (limit wynosił 8,7 tys. zł). Jak dostaną zwrot, muszą te koszty pomniejszyć. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej”. Jeśli przedsiębiorca wciąż jest na liniowym PIT (albo zmienił rozliczenie na skalę), korektę robi na bieżąco. Jeśli jednak przeszedł w 2023 r. na ryczałt, musi poprawić zeznanie PIT-36L za zeszły rok – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Skutek jest taki, że przedsiębiorca, który zmniejszy koszty, będzie miał w rozliczeniu za 2022 r. większy dochód i wyjdzie mu wyższy podatek. Musi jak najszybciej oddać skarbówce różnicę. To absurd, tak są jednak skonstruowane przepisy – przyznają doradcy podatkowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj