Niezbędnik przedsiębiorcy: KSeF – wersja ostateczna * Jaki ryczałt od zwrotu za dojazd i nocleg * Amortyzacja użyczonego sprzętu * Wydatki na żywienie załogi * Dni wolne dla krwiodawców * Zakaz dorabiania dla kierowców

0
149

– Z reguły korzystniej dla nich byłoby płacić od przychodu z tytułu zwrotu wydatków 8,5-proc. podatek, zastrzeżony dla usług nieprzyporządkowanych do innych stawek ryczałtu, albo nawet 3-proc., jak oczekują niektórzy. Fiskus się jednak na to nie zgadza. I wygląda na to, że ma rację – mówi dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy.

Jego zdaniem trudno byłoby uzasadnić, że zwrot wydatków nie ma związku z realizacją usługi podstawowej.

Sprzęt działający u kontrahenta też można amortyzować

Spółka z branży medycznej użycza swoim kontrahentom sprzęt m.in. w celu sprawdzenia jego przydatności. Jednak użyczane rzeczy są nadal jej własnością i kontrahenci nie mają nad nimi ekonomicznego władztwa. Nie mogą nimi swobodnie rozporządzać. Po zakończeniu testów sprzęt jest zwracany.

Udostępniony klientom sprzęt został zaliczony do środków trwałych spółki i wpisany do ewidencji. Czy w czasie użyczenia może zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów?

Fiskus zgodził się z argumentacją spółki, m.in. o korzyściach płynących ze stałej współpracy z kontrahentami, których oczekiwania użyczony sprzęt spełnił. Potwierdził, że można go rozliczać w kosztach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj