Niezbędnik przedsiębiorcy: Mały ZUS Plus jeszcze dłużej * Zakaz amortyzacji niekonstytucyjny * Firma w całym domu a odpisy * Bezpośrednia pomoc dla Ukraińców jako CSR? * Darowizna auta z leasingu w PIT * Zakaz handlu w niedziele * Zmiany we franczyzie

0
108

Skarbówka nie chciała zgodzić się ze stanowiskiem prawnika, że skoro nieruchomość nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, tylko prowadzeniu działalności, nie można uznać, że obejmuje ją zakaz amortyzacji.

Z wyroku WSA w Krakowie wynika, że skarbówka nie może bezrefleksyjnie zakazywać amortyzacji. Skoro lokal jest zajęty na firmę, to nie można zaspokajać w nim potrzeb mieszkaniowych. Wówczas zakaz amortyzacji go nie dotyczy.

Pomagali Ukraińcom, wygrali ze skarbówką

Pewna kancelaria prawno-podatkowa wywalczyła pozytywne orzeczenie sądu administracyjnego w sprawie rozliczenia kosztów bezpośredniej pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Od początku wojny kancelaria zapewniała im posiłki, dach nad głową, transport z granicy, opłacała pomoc lekarską, psychologiczną oraz korepetycje z języka polskiego, a także oferowała wsparcie prawne.

Kancelaria uznała swoje działania za spełniające kryteria społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) i chciała rozliczyć wydatki w kosztach uzyskania przychodów. Fiskus się nie zgodził, bo szczególny przepis, który dopuszcza rozliczenie w kosztach wydatków na pomoc ofiarom wojny, nie obejmuje wsparcia przekazanego bezpośrednio Ukraińcom. Pomoc musi być udzielona za pośrednictwem określonych podmiotów np. organizacji pożytku publicznego (również ukraińskiej) czy jednostki samorządu terytorialnego.

Ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie miał wątpliwości, że pomoc Ukraińcom wpisuje się w działania z zakresu CSR i strategię budowania marki firmy realizującej cel ochrony interesu społecznego. Można zatem uznać koszty wsparcia za poniesione w związku z działalnością gospodarczą i rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj