Niezbędnik przedsiębiorcy: Pies i konsola w kosztach biznesu? Powrót na Mały ZUS plus

0
119

Pracownicy sobie zagrają na konsoli, a szef rozliczy jej zakup

Wspólna gra na konsoli integruje załogę i podnosi efektywność pracy. Wydatek na jej zakup jest więc związany z działalnością gospodarczą – tak wynika z interpretacji podatkowej wydanej na rzecz firmy, która działa w dwóch branżach: transport i spedycja oraz programowanie. Zatrudnia pracowników oraz współpracowników na umowy zlecenia. Otworzyła dla nich strefę relaksu w biurze, gdzie mogą odpocząć i wspólnie zagrać w gry. Nie tylko w godzinach pracy.

Czy wydatek na konsolę do gier komputerowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Fiskus przyznał, że kosztem uzyskania przychodów są nie tylko wynagrodzenia, ale także inne świadczenia, w tym na integrację załogi. Nie można wprawdzie ich przypisać do konkretnego przychodu, mają jednak związek z działalnością gospodarczą. Tak właśnie jest z wydatkami na konsole do gier komputerowych do strefy relaksacyjno-integracyjnej.

Relaks w pracy podczas gry na konsoli daje firmie koszty

Nie stać ich na prowadzenie biznesu

Wzrosła liczba firm, które zawiesiły działalność. W pierwszym półroczu 2023 było ich 110,5 tys. – aż 66 proc. wszystkich zawieszonych działalności w całym 2022 r. Najwięcej decyzji o zawieszeniu biznesu zanotowano w budownictwie, transporcie i handlu. Zaskoczeniem może być wysoki wskaźnik dla sklepów internetowych. Zawieszono ich ogółem 3,8 tys., co stanowi 67 proc. całości z 2022 r.

Tak wysokie wskaźniki przerywania działalności mogą sygnalizować, że w kolejnych miesiącach zwiększy się liczba upadłości przedsiębiorstw. A już w samym pierwszym półroczu 2023 odnotowano rekordową liczbę niewypłacalności – 2528, co stanowi 92 proc. wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2022 r. To oznacza wzrost o 142 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj