Rozlicz się ze składki zdrowotnej
Do 22 maja 2023 r. każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, musi złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne.
To nowy obowiązek płatników. Ma związek ze zmianami, które weszły w życie 1 stycznia 2022 r. Od tego dnia podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zależy od rodzaju działalności oraz formy opodatkowania przychodów z tej działalności. Roczne rozliczenie składane w 2023 r. służy ustaleniu składki za 2022 r. na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych.
Osoby prowadzące firmę jednoosobowo składają ZUS DRA (blok XII), a jeśli opłacają składki za inne osoby (np. pracowników, zleceniobiorców) – w ZUS RCA (blok III.F). Od 1 maja 2023 r. będą obowiązywały nowe wzory tych dokumentów, czyli począwszy od dokumentów rozliczeniowych składanych za kwiecień.
Jeśli z rozliczenia wyniknie, że składka została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, będzie przysługiwał jej zwrot – chyba że przedsiębiorca ma zaległości składkowe lub nienależnie pobrał świadczenia. W przypadku opłacenia składki w kwocie niższej niż ustalona – trzeba będzie ją uregulować wraz ze składką za kwiecień 2023 roku, czyli do 22 maja.
Czytaj więcej
Ryczałt dla zdalnych pracowników może być opodatkowany
Od 7 kwietnia zaczną obowiązywać nowe zasady rozliczania pracy zdalnej. Pracodawcy będą przekazywali podwładnym narzędzia do wykonywania obowiązków służbowych i rekompensowali koszty, np. część rachunku za prąd, internet, czy używanie prywatnego sprzętu do celów służbowych. Jak? To zależy od ustalonych w zakładzie pracy zasad. Szefostwo może zwracać koszty na podstawie rachunków, wypłacać pieniężny ekwiwalent albo ryczałt odpowiadający przewidywanym kosztom home office.
To, co pracownicy dostaną od firmy, żeby wykonywać obowiązki, nie jest ich przychodem. Nie trzeba więc przejmować się podatkiem. Ale jeśli rekompensaty okażą się wyższe niż koszty zdalnej pracy, fiskus może jednak ten przychód naliczyć.
Jakie kwoty nie wzbudzą podejrzeń skarbówki? – Każda sytuacja jest inna, wydaje się jednak, że fiskus nie będzie się szczegółowo przyglądać ryczałtom czy ekwiwalentom w wysokości 100–200 zł miesięcznie. Wyższe mogą już go zainteresować – mówi doradca podatkowy Artur Kowalski.
Czytaj więcej
Badanie trzeźwości na home office? Praktycznie niemożliwe
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej sceptycznie podchodzi do możliwości badania alkomatem pracownika zdalnego. Powód wynika z przepisów. Zgodnie z nimi, weryfikację można przeprowadzić, gdy jest ona niezbędna do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób czy ochrony mienia. Jak tłumaczy ministerstwo, co do zasady praca zdalna jest wykonywana przez pracowników za pomocą urządzeń teleinformatycznych. Nie niesie więc wysokiego ryzyka dla zdrowia, życia czy mienia.
Ministerstwo zostawia jednak furtkę: gdyby pracownicy wykonujący pracę zdalną spełnili którąkolwiek ze wspominanych przesłanek, mogą zostać objęci kontrolą. Niestety, MRiPS nie wyjaśnia, o jakie sytuacje chodzi.
Tymczasem przedsiębiorcy przekonują, że bez kontroli trzeźwości trudno będzie wykazać, że pracownik zdalny pod wpływem alkoholu prowadzi wideokonferencję czy kontaktuje się z klientami, że naraził czyjeś życie, zdrowie lub mienie.
Czytaj więcej
Daruj auto po leasingu bez obaw o VAT
Przedsiębiorcy, którzy przed upływem sześciu lat chcą sprzedać wykupiony z leasingu na cele prywatne samochód, obawiają się, że taka transakcja będzie opodatkowana VAT. Okazuje się, że niepotrzebnie.
W jednej z marcowych interpretacji fiskus odpowiedział na pytanie podatnika, który wykupił auto po leasingu, co zostało udokumentowane fakturą VAT. Przedsiębiorca nie zaliczył jej do kosztów podatkowych; nie dokonał również odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury. Teraz chce podarować auto ojcu, ale nie wie, czy ten będzie z niego korzystał, czy też szybko je sprzeda. Czy dokonanie tej darowizny będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
“Skoro samochód został wykupiony w leasingu na cele prywatne i podatnik nie odliczył podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktury od leasingodawcy, a ponadto nie zamierza wprowadzać auta do ewidencji środków trwałych, ani zaliczać wydatków ponoszonych w związku z jego eksploatacją do firmowych kosztów, to pojazd stanowi majątek prywatny. Jego darowizna na rzecz ojca nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług” – głosi interpretacja.
Czytaj więcej
Siłownia dla pracowników pomoże firmie
To kolejna z interpretacji fiskusa na temat inwestowania w samopoczucie pracowników. Przypomnijmy, że skarbówka zgodziła się już na zaliczenie do kosztów wydatków na taniec na rurze oraz na masaże kręgosłupa. Wszystkie interpretacje dotyczą branży informatycznej. Tym razem chodzi o salę do ćwiczeń na siłownię. Firma ją wynajmuje, a urządzenia do ćwiczeń kupiła sama. Opłaca też różne akcesoria (np. pasy czy uchwyty) oraz instruktora. Czy wydatki te można zaliczyć do podatkowych kosztów?
Skarbówka zgodziła się, że ćwiczenia na siłowni mogą mieć przełożenie na firmowe przychody. Poprawiają bowiem samopoczucie i wydajność pracowników. Dlatego spółka może rozliczyć wydatki w podatkowych kosztach.
Czytaj więcej
Modelka wrzuci w koszty fatałaszki i kosmetyki
O interpretację wystąpiła prowadząca własny biznes modelka. Rozlicza się ze skarbówką na podstawie ustawy o PIT, wybrała stawkę liniową. Występuje w filmach, uczestniczy w sesjach fotograficznych. Kobieta, musi sporo inwestować w swój wygląd, aby dobrze przygotować się do wykonywania firmowych obowiązków. Kupuje ładne ubrania, obuwie, a do charakteryzacji potrzebuje kosmetyków. Podkreśla, że są to rzeczy wykorzystywane podczas kręcenia filmów i robienia zdjęć. Jej zdaniem można je zaliczyć do podatkowych kosztów biznesu.
Fiskus nie miał nic przeciwko temu. Potwierdził, że wymienione we wniosku wydatki mają związek z prowadzoną działalnością i osiąganym przychodem. Dlatego modelka może rozliczyć je w podatkowych kosztach.