Niezbędnik przedsiębiorcy. Składki zdrowotne za 2022 r. * Drogi zegarek w kosztach firmy? * Co z podatkiem, gdy firma sprzeda mieszkanie * Jak wysoki może być zadatek * Forma opodatkowania: nowy lider

0
83

Zawiesiłeś działalność? Szykuj pieniądze dla ZUS

Przedsiębiorcom, którzy są na skali bądź liniowym PIT i w zeszłym roku zawiesili bądź zakończyli biznes, wychodzi dodatkowa składka zdrowotna do zapłaty, choć dotychczas prawidłowo rozliczali się z ZUS. Winne są źle skonstruowane przepisy i przyjęcie zasady, że rok składkowy zaczyna się w lutym.

Eksperci wyjaśniają, o co chodzi. Przykład: przedsiębiorca na skali w każdym miesiącu miał 4 tys. zł dochodu, a od 1 września ma zawieszony biznes. W rozliczeniu rocznym wpisuje dochód z działalności gospodarczej za 2022 r., który jest podstawą wymiaru składki (co do zasady, bo mogą być różnice). Ponieważ jego dochód z okresu styczeń–sierpień to 32 tys. zł (8 miesięcy x 4 tys. zł), roczna składka wyniesie 2880 zł (32 tys. zł x 9 proc.). Następnie przedsiębiorca wpisuje sumę składek należnych za poszczególne miesiące. Ponieważ rok składkowy zaczął się w lutym, przedsiębiorca wykaże składki należne za okres luty–sierpień. Wyjdzie mu 2520 zł (4 tys. zł x 9 proc. x 7 miesięcy). Po porównaniu składek miesięcznych z roczną wychodzi 360 zł dopłaty (2880 zł – 2520 zł).

Zegarek u mecenasa nie do zastąpienia

Adwokat prowadzący jednoosobową kancelarię zapytał fiskusa, czy może rozliczyć w kosztach firmy zakup mechanicznego szwajcarskiego zegarka na rękę za 5,5 tys. zł. Twierdził, że czasomierza nie może zastąpić telefonem bądź laptopem ze względów bezpieczeństwa – spotkania z klientami w sprawach karnych muszą się odbywać bez urządzeń elektronicznych. Mecenas często też wykonuje służbowe czynności w tzw. kancelariach tajnych, gdzie nie można wnosić takiego sprzętu. Do kontroli czasu pracy pozostaje mu zatem zwykły zegarek. Jest o tyle ważny, że od dokładnego policzenia godzin i minut poświęconych sprawie zależy czy i jakie dostanie honorarium. Adwokat zapewniał we wniosku o interpretację, że zegarek będzie wykorzystywany tylko do celów służbowych.

Skarbówka nie ma nic przeciwko odliczeniu wydatków na zegarek. Mecenas dostał też pozytywną odpowiedź fiskusa w sprawie rozliczenia VAT. Czasomierz będzie bowiem wykorzystywany w działalności gospodarczej.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj