Niezbędnik przedsiębiorcy: Szansa na niższy podatek od firmowej nieruchomości * Skutki błędu pełnomocnika * Amortyzacja budowy w ubogiej gminie * Co zrobić ze sporem o wykup firmowego gruntu * Ryczałt za pracę zdalną

0
125

Jeśli najemcy mieszkają, to będzie niższa stawka

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że przedsiębiorca, który trwale udostępnia nieruchomości na potrzeby mieszkaniowe, nie może płacić podatku od nieruchomości według podwyższonej stawki. Wyrok niesie nadzieję na odwrócenie niekorzystnego dla podatników trendu w orzecznictwie dotyczącym opodatkowania nieruchomości mieszkalnych.

– Pojęcia „związane z działalnością gospodarczą” nie można odnosić do tych części budynków mieszkalnych oraz gruntów z nimi związanych, które są wykorzystywane na cele mieszkalne, choćby znajdowały się w posiadaniu przedsiębiorcy, którego aktywność dotyczy wyłącznie prowadzenia działalności gospodarczej – twierdzi NSA.

Chodzi tu o trwałe zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkaniowych posiadacza lokalu. Nie ma znaczenia, czy  podatnika, czy najemcy.

NSA: spóźnił się pełnomocnik, traci mocodawca

Podatniczka, której fiskus zakwestionował rozliczenie VAT, wynajęła profesjonalistę, by pomógł wygrać spór ze skarbówką. Przy jego pomocy kobieta odwołała się od decyzji organu i czekała na rozstrzygnięcie. Ale doczekała tylko zajęcia kont na polecenie fiskusa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj