Wydatki na opakowania w uldze na ekspansję: nie wszystko w koszty
Ulga na ekspansję pozwala odliczyć do 1 mln zł rocznie wydatków poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. Chciał z niej skorzystać przedsiębiorca zajmujący się produkcją puzzli i gier planszowych na indywidualne zamówienie klientów, którymi są firmy. Kontrahenci składają zamówienia, w których podają m.in. parametry opakowania z zawartością elementów puzzli lub gry, takie jak długość, szerokość, wysokość, grubość ścianek.
Przedsiębiorca chciał odliczyć od dochodu wydatki na wytworzenie opakowania do gry, tj. materiały bezpośrednio użyte do jego produkcji, płace pracowników zaangażowanych w procesie produkcyjnym, wynagrodzenie grafika komputerowego, koszty zakupu wykrojników. Ale fiskus nie zgodził się na wszystko. W interpretacji podkreślił, że odliczeniu podlegają “jedynie koszty, które dostosowują już istniejące opakowania produktów do wymagań zgłaszanych przez klientów”. Ulga obejmie więc tylko koszty przygotowania i zlecenia wykonania wykrojnika do opakowania o wielkości, jakiej oczekuje klient.
Przychody z budynków hoteli – NSA po stronie hotelarzy
Przedsiębiorca prowadzący dwa hotele, w których oprócz usług noclegowych świadczone są kompleksowe usługi szkoleniowe, wystąpił do skarbówki z pytaniem, czy po zmianach w naliczaniu podatku od przychodów z budynków w 2019 r. jego hotele będą mu podlegały. Sam stnął na stanowisku, że nie, bo świadczenie usług hotelarskich nie jest tożsame z oddaniem w całości albo w części budynku do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej o podobnym charakterze.
Fiskus odpowiedział, że udostępnianie budynku hotelowego lub o podobnym charakterze jest objęte podatkiem od przychodów z budynków. Tak samo uznał wojewódzki sąd administracyjny. Dopiero Naczelny Sąd Administracyjny zajął inne stanowisko. Wskazał, że umowa hotelowa jest nazwana w ustawie dotyczącej takich usług. Jest zatem inna niż umowa najmu czy dzierżawy z kodeksu cywilnego, a odesłanie z ustawy podatkowej do innych umów o podobnym charakterze odnosi się tylko do kodeksowych regulacji o najmie i dzierżawie.