Niższy WIBOR to tańszy leasing dla przedsiębiorców

0
91

W wielu przypadkach umowy leasingowe, podobnie jak te zawierane na kredyt, są skonstruowane w oparciu o stawkę WIBOR. WIBOR to inaczej Warsaw Interbank Offer Rate, czyli stopa procentowa po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom. 

Dla wielu przedsiębiorców z leasingiem lub kredytobiorców okres pandemii oraz wybuch wojny w Ukrainie wywoływał wiele obaw właśnie ze względu na podnoszenie stóp procentowych, co od razu przenosiło się na wyższe koszty związane z tymi usługami. Ostatnie miesiące są jednak lepsze pod tym względem – stawka jest teraz niższa o około 2 pkt proc. w porównaniu z listopadem ubiegłego roku.

Rynkowe stopy procentowe stanowią bowiem jeden z głównych składników kosztu, jak prócz ceną ponoszą leasingowy. Dotyczy to wszystkich przedmiotów umów. Niższe stopy mogą więc zachęcić wielu do skorzystania z tego typu usług. Co ważne, podczas ostatnich wystąpień prezes NBP, Adam Glapiński wskazywał, że w podwyżki nie są planowane w najbliższym czasie, podkreślał jednocześnie, że nie jest to jednoznaczne z obniżkami, a raczej utrzymaniem tego poziomu przed dłuższy czas. 

Jednak problemem w tej sytuacji może okazać się niestabilna kondycja złotego oraz ewentualne wahania gospodarki po nowym roku. Dodatkowo wszystkie przedsiębiorstwa mierzą się z wieloma podwyżkami, zarówno kosztów prowadzenia, w tym zmianami wynagrodzenia minimalnego, ale także wyższymi składkami ZUS, czy energii. Zarobkom nie sprzyja zachowanie konsumentów, którzy tną domowe wydatki ze względu na własne wysokie koszty. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj