PESEL, opieka zdrowotna, możliwość pracy i edukacji. Rząd przyjął projekt specustawy o pomocy Ukraińcom

0
240

Osoby uciekające z Ukrainy do Polski będą mogły otrzymać numer PESEL, korzystać z z opieki zdrowotnej, edukacji i będą mogły podejmować pracę. Dodatkowo pomoc dla nich będzie zwolniona z podatku. Rząd przyjął w poniedziałek projekt ustawy o pomocy uchodźcom przekraczającym naszą wschodnią granicę.

Projekt ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy, w związku z rosyjską inwazją na teren tego państwa, został przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. W poniedziałek projekt przyjęła Rada Ministrów. Specustawa ureguluje kwestie związane z legalnością pobytu Ukraińców w Polsce.

Zgodnie z projektem, pobyt Ukraińców, którzy uciekli do Polski po ataku Rosji na Ukrainę i zadeklarowali zamiar pozostania w Polsce, będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy, licząc od 24 lutego.

Projektowane przepisy uregulują również kwestie przedłużenia pobytu Ukraińcom, którzy byli już legalnie w Polsce przed rosyjskim atakiem. Terminy między innymi ważności wizy krajowej czy zezwoleń na pobyt, które przypadają po 24 lutego, zostaną przedłużone do 31 grudnia 2022 roku.

Numer PESEL, praca, opieka zdrowotna

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski będą mogli również – po potwierdzeniu tożsamości – otrzymać numer PESEL. Rozwiązania projektu przewidują też ułatwienie Ukraińcom korzystania z usług cyfrowych – będą oni mogli między innymi założyć Profil Zaufany, otrzymają także dokument w ramach aplikacji mObywatel.

Dodatkowo Ukraińcy, których pobyt w Polsce zostanie zalegalizowany, będą mogli podjąć pracę, uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej oraz edukacji; ustanowiona ma zostać także instytucja opiekuna tymczasowego, reprezentującego małoletniego obywatela Ukrainy, który pozostał bez opieki osób dorosłych. Ukraińcy będą mieli też prawo do pewnych świadczeń społecznych.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Każdy obywatel Ukrainy, legalnie przebywający w Polsce, będzie miał też zagwarantowany dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia, na tych samych zasadach co obywatele Polscy. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każde świadczenie medyczne dla obywatela Ukrainy w publicznej służbie zdrowia. Finansowanie tych świadczeń będzie zagwarantowane z budżetu państwa. Z kolei Ukraińcy posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki lub położnej, będą mogli otrzymać zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce.

Ukraińscy uczniowie i studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach oraz uczelniach. Również ukraińscy nauczyciele akademiccy będą mogli zostać zatrudnieni na polskich uczelniach. Osoby bez polskiego obywatelstwa, które posiadają wystarczającą znajomość języka polskiego, będą również mogły otrzymać stanowisko nauczyciela, w celu wsparcia uczniów, którzy nie znają polskiego. W szkołach będą mogły także zostać powołane dodatkowe oddziały, mające zapewnić edukację dla obywateli Ukrainy.

Darowizny przekazywane Ukraińcom zwolnione z podatku

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, Ukraińcy w Polsce zostaną zwolnieni z podatku od otrzymanych darowizn. Zwolnieniu będzie podlegała dowolna forma pomocy – od osób prywatnych, firm, organizacji pozarządowych, zwolnienie nie będzie także ograniczone kwotowo. Preferencja podatkowa w tej sprawie będzie obowiązywać od 24 lutego do 30 czerwca 2022 roku.

Przybywający z Ukrainy będą również zwolnieni z podatku dochodowego (PIT) od świadczeń uzyskiwanych od osób fizycznych i firm (do końca 2022roku).

Planowane są także rozwiązania ułatwiające pomoc Ukraińcom przez polskie firmy i osoby fizyczne. Świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców pod swój dach będą wolne od podatku; płatnicy PIT i CIT będą także mogli wpisać pomoc Ukraińcom w koszty uzyskania przychodu.

Ustawa przewiduje również stworzenie w budżecie państwa nowej rezerwy celowej, której środki będą mogły zostać przeznaczone na realizację zadań związanych z udzielaniem pomocy obywatelom Ukrainy lub kosztów obsługi długu. Premier będzie mógł również podjąć decyzję o zablokowaniu planowanych wydatków w zakresie całego budżetu państwa w celu wykonania zadań z tego zakresu.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Bielecki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj