Polskie branże w Islandii

0
95

Jedynie Laugardalsvöllur w stołecznym Reykjavíku, czyli największy stadion w Islandii, pomieściłby na płycie i trybunach wszystkich imigrantów z Polski mieszkających w tym kraju, gdyby ktoś wpadł na pomysł zorganizowania dla nich festiwalu z dobrze dobranym zestawem gwiazd polskiej muzyki. W zdecydowanej większości pracują oni na tej wyspie fizycznie, zaś wciąż niewiele – choć ostatnio nieco więcej – dzieje się pod względem polskich inwestycji w Islandii czy współpracy pomiędzy naszymi i tamtejszymi firmami.

Obecnie populacja Islandii to ok. 391 tys. osób, z których ok. 68 tys. to przybysze z zagranicy, a wśród nich ok. 21 tys. to Polacy, stanowiący największą grupę imigrantów w tym kraju. Dobrze odnaleźli się w pracach budowlano-wykończeniowych i remontowych, przetwórstwie rybnym, transporcie czy obsłudze gości w hotelach i pensjonatach. A turystyka, szczególnie przyjazdowa, to ważny składnik islandzkiego PKB, choć na pełne odbicie do poziomu ok. 11 proc. sprzed pandemii koronawirusa trzeba jeszcze poczekać.

Bez wiz i pozwoleń dla Polaków

Islandia należy do strefy Schengen, a posiadacze paszportów z krajów Unii Europejskiej nie potrzebują wiz czy pozwoleń na pobyt i pracę, jeżeli ich przebywanie na wyspie nie potrwa dłużej niż kwartał. Jednak po upływie tego czasu trzeba zarejestrować się w Narodowym Rejestrze Islandii (Þjóðskrá), gdzie nadawany jest numer identyfikacyjny, odpowiednik polskiego numeru PESEL, konieczny do załatwiania formalności w urzędach czy bankach.

Stosunki polsko-islandzkie na szczeblu międzypaństwowym zostały nawiązane w 1946 roku. Polska jest ważnym partnerem politycznym i gospodarczym Islandii w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej, jesteśmy także sojusznikami w ramach NATO. Od wejścia Polski do UE współpraca gospodarcza realizowana jest na podstawie porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) wraz z poprawkami wynikającymi z rozszerzenia EOG o 10 nowych krajów. 1 maja 2006 roku Islandia zniosła wszelkie ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla obywateli nowych państw członkowskich UE, w tym Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj