Premier Włoch Mario Draghi rezygnuje

0
120

Premier Włoch Mario Draghi podał się do dymisji. Decyzję tłumaczył tym, że nie ma już większości koalicyjnej, która utworzyła jego gabinet przed ponad rokiem. Obecny kryzys rządowy to rezultat wycofania poparcia dla Draghiego ze strony Ruchu Pięciu Gwiazd.

Mario Draghi ogłosił swą decyzję podczas posiedzenia rządu. – Przekażę swoją rezygnację prezydentowi wieczorem – zapowiedział.

Wcześniej tego dnia rząd kierowany przez Draghiego otrzymał w Senacie wotum zaufania, które było powiązane z pracami nad dekretem o pomocy państwa w obliczu wysokich kosztów życia. Senatorowie Ruchu Pięciu Gwiazd nie uczestniczyli w głosowaniu.

Mario DraghiPAP/EPA/ANGELO CARCONI

Źródłem sporu politycznego w rządzie jest niedawny konflikt, jaki wybuchł w Ruchu Pięciu Gwiazd (na czele którego stoi poprzedni premier Giuseppe Conte) na tle wysyłania broni na Ukrainę. Conte ze swoimi zwolennikami jest temu przeciwny i argumentuje, że przedłuży to cierpienia ludności. W wyniku tego sporu z Ruchu Pięciu Gwiazd odszedł jego poprzedni polityczny lider, szef MSZ Luigi Di Maio, mówiąc, że nie można postępować wbrew linii UE i NATO oraz osłabiać pozycji Włoch.

Włoski SenatPAP/EPA/ANGELO CARCONI

Draghi dał do zrozumienia, że nie będzie kontynuował pracy w rządzie bez poparcia ze strony tej formacji.

Obecny kryzys rządowy uważa się za nadzwyczaj ryzykowny ze względu przede wszystkim na wojnę na Ukrainie, kryzys energetyczny w Europie i wysokie koszty życia.

Gabinet Draghiego, tworzony przez centrolewicową Partię Demokratyczną i prawicową Ligę, został też powołany do opracowania i realizacji projektów w ramach Krajowego Planu Odbudowy, zatwierdzonego przez Unię Europejską. Włochy mają otrzymać łącznie prawie 200 miliardów euro.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj