Prezydent Andrzej Duda za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej

0
270

Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że „Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej”. „Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym” – dodał. W sobotę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się kolejna narada prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu, dowódcami wojskowymi i służbami.

„Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym. Ukraina ma mieć też dostęp do środków z UE na odbudowę. To się Ukrainie należy” – napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze w sobotę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ostatnim czasie wielokrotnie wyrażał przekonanie, że naród ukraiński zasłużył sobie na członkostwo w Unii Europejskiej oraz że taka decyzja byłaby bardzo ważnym elementem wsparcia wobec rosyjskiej agresji.

Narada w BBN

W sobotę po godzinie 12 odbyła się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego kolejna narada prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu, dowódcami wojskowymi i służbami.

– Dzisiaj, jak zwykle, od momentu ataku Rosji na Ukrainę omówiona została jej sytuacja i kwestie związane z koordynacją działań władz państwowych, zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i związane z zabezpieczeniem sytuacji na granicy z Ukrainą i działania, które władze państwowe będą w związku z tym podejmowały – przekazał szef BBN Paweł Soloch dziennikarzom po naradzie.

Szef BBN pytany był m.in. o rozmowy polskiego prezydenta z jego ukraińskim odpowiednikiem. Soloch podkreślił, że przekaz wynikający z tych rozmów jest „niezwykle dramatyczny, bo sytuacja jest dramatyczna”. – Pan prezydent Zełenski pozostaje na terenie Kijowa, chce bronić stolicy do końca. Bardzo wstrząsające, ale z drugiej strony bardzo godne podziwu zachowanie prezydenta Ukrainy. Nasz prezydent pozostaje z nim w stałym kontakcie telefonicznym – mówił szef BBN.

Pytany o odcięcie Rosji od sytemu SWIFT, Soloch podkreślił, że opowiada się za tym zarówno prezydent, jak i rząd. – Zobaczymy, jakie będą rezultaty wizyty premiera w Berlinie – powiedział.

Soloch dodał, że „stosownie do rozwoju wydarzeń” należy spodziewać się kolejnych narad w BBN – prawdopodobnie będą odbywać się one codziennie.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj