Redakcja dziennika “La Prensa” opuściła Nikaraguę w obawie przed aresztowaniem

0
64

Pracownicy antyrządowego dziennika “La Prensa” opuścili w tajemnicy Nikaraguę w obawie przed aresztowaniem. Ucieczkę poprzedziło zatrzymanie dwóch kierowców gazety.

Wszyscy dziennikarze, redaktorzy, fotoreporterzy i inni pracownicy nikaraguańskiego, antyrządowego dziennika “La Prensa” opuścili w tajemnicy kraj w obawie przed aresztowaniem – podaje w czwartek AFP, powołując się na komunikat ze stron internetowych gazety.

Pracownicy “La Prensy” podjęli taką decyzję po zatrzymaniu 6 lipca dwóch kierowców dziennika, którzy trafili następnie do aresztu tymczasowego na 90 dni, bez postawienia im zarzutów – wyjaśnia redakcja w wydaniu online. Personel gazety opuścił kraj w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Dziennikarze “La Prensa” opuścili NikaraguęReuters Archive

“Po aresztowaniu nastąpiły przeszukania w mieszkaniach wielu dziennikarzy, fotoreporterów i innych pracowników (…). Zmusiło to ‘La Prensę’ do objęcia personelu ochroną i wywiezienia ich z kraju” – napisano w komunikacie. Redakcja poinformowała też, że “reorganizuje pracę dziennika za granicą”.

Władze uderzają w redakcję antyrządowego dziennika

W sierpniu 2021 roku policja przeprowadziła rewizję w siedzibie redakcji, a następnego dnia zatrzymała dyrektora dziennika Juana Lorenzo Holmanna, którego skazano na osiem lat więzienia za “pranie pieniędzy”.

W czerwcu tego roku władze USA nałożyły sankcje na rządzącą w Nikaragui lewicową ekipę prezydenta Daniela Ortegi za współpracę wojskową z Rosją. Była to reakcja na zgodę reżimu Ortegi na udostępnienie nikaraguańskich baz wojskowych, lotnisk i portów rosyjskim siłom zbrojnym.

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj