Rezerwują mieszkania na Ukrainie, ale nie planują przyjeżdżać. “Zaskakujące i w tej chwili bardzo pomocne”

0
279

Mieszkania na wynajem krótkoterminowy w Ukrainie cieszą się ogromnym zainteresowaniem – pisze CNN. Rezerwacje spływają z całego świata, choć osoby te wcale nie zamierzają przyjeżdżać na miejsce. Chcą w ten sposób pomóc finansowo Ukraińcom po rosyjskiej inwazji.

Ukraińscy użytkownicy serwisu Airbnb, którzy oferują wynajem swoich mieszkań, w ostatnich dniach są zalewani rezerwacjami od ludzi z całego świata. Nie planują oni jednak przyjazdu. Jest to bowiem część kampanii, zainicjowanej w mediach społecznościowych, mającej na celu pomoc finansową Ukraińcom po rosyjskiej inwazji na ten kraj.

Pomoc dla Ukrainy

Realizacja pomysłu nabrała rozpędu w drugiej połowie ubiegłego tygodnia. W dniach 2 i 3 marca użytkownicy z całego świata zarezerwowali ponad 61 tys. noclegów w Ukrainie – podał rzecznik Airbnb. Ponad połowa z nich została zarezerwowana przez Amerykanów.

Wśród osób wynajmujących mieszkanie jest Wołodymyr Bondarenko, którzy obecnie spędza większość dnia w swoim mieszkaniu w Kijowie. Pomiędzy nasłuchiwaniem syren alarmowych i wysyłaniem wiadomości do rodziny, wymienia również wiadomości z wieloma użytkownikami Airbnb, którzy rezerwują pobyt w jego jednopokojowym mieszkaniu w sercu ukraińskiej stolicy.

– Dzisiaj pojawiło się ponad 10 rezerwacji. To było zaskakujące i w tej chwili jest bardzo pomocne – powiedział 36-letni Bondarenko w rozmowie z CNN. Jak poinformował, planuje wydać te pieniądze na pomoc innym obywatelom Ukrainy, którzy bardziej potrzebują wsparcia w tym czasie.

Organizatorzy kampanii namawiają do rezerwowania noclegów w możliwie najszybszym terminie. Serwis zazwyczaj wypłaca bowiem pieniądze około 24 godziny po zameldowaniu się gościa.

Anne Margaret Daniel z Nowego Jorku zarezerwowała dwudniowy pobyt w historycznej części Kijowa. Mieszkanie z dwiema sypialniami jest zarezerwowane na kilka najbliższych miesięcy. “Mam nadzieję, że ty i twoje piękne mieszkanie jesteście bezpieczni i ta straszna wojna się skończy (…), a Ukraina jest bezpieczna” – napisała Daniel w wiadomości skierowanej do gospodarza mieszkania. “Pewnego dnia przyjadę i zobaczę was (…). Niech Bóg was błogosławi i niech Bóg będzie z wami, z waszym miastem, z waszym krajem” – dodała.

Kijów, UkrainaEPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Atak Rosji na Ukrainę

Trwa 12. doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W niedzielę wieczorem i w nocy trwały zmasowane bombardowania w obwodzie charkowskim – podała Państwowa Służba do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy. Jest co najmniej osiem ofiar śmiertelnych, zniszczono domy mieszkalne, budynki administracyjne i placówki medyczne.

TVN24 na żywo – oglądaj w TVN24 GO:

Źródło zdjęcia głównego: EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj