Rosja zaatakowała Ukrainę. Prezydent USA: Putin pragnie imperium

0
291

Prezydent USA Joe Biden wygłosił orędzie w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę. – To niebezpieczna chwila dla całej Europy, dla wolności na całym świecie. Putin dopuścił się ataku na zasady, leżące u podstaw globalnego pokoju. Teraz cały świat widzi jasno, co Putin i jego sojusznicy z Kremla chcą osiągnąć – oświadczył amerykański przywódca.

Podczas wystąpienia w Białym Domu Joe Biden poinformował o nowych amerykańskich sankcjach na Rosję. – To atak z premedytacją – oświadczył, odnosząc się do rosyjskiej inwazji. Podkreślił, że Władimir Putin odrzucił oferty dialogu ze strony Zachodu i swoim działaniem złamał prawo międzynarodowe.

– Putin jest agresorem. Putin wybrał wojnę. Teraz on i jego kraj poniosą tego konsekwencję – zapowiedział Biden.

Joe Biden o nowych sankcjach na Rosję Reuters

Przywódca USA podkreślił, że poza sankcjami gospodarczymi Stany Zjednoczone podejmują również kroki, by bronić sojuszników z NATO, szczególnie na wschodniej flance. Zapowiedział, że w piątek odbędzie się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w odpowiedzi na działania ze strony Rosji.

Biden powiedział, że Stany Zjednoczone nie będą angażować się militarnie na Ukrainie, ale potwierdził gotowość USA do wypełnienia gwarancji kolektywnej obrony zgodnie z art. 5. traktatu waszyngtońskiego. – Nie jedziemy do Europy, by walczyć na Ukrainie, ale by bronić sojuszników z NATO – podkreślił amerykański prezydent.

Jednocześnie Biden zapewnił, że Waszyngton zapewni Ukrainie pomoc humanitarną.

Biden o tym, czego pragnie Putin

– To niebezpieczna chwila dla całej Europy, dla wolności na całym świecie. Putin dopuścił się ataku na zasady, leżące u podstaw globalnego pokoju. Teraz cały świat widzi jasno, co Putin i jego sojusznicy z Kremla chcą osiągnąć. Jemu nigdy nie chodziło o kwestie bezpieczeństwa. Putin pragnie imperium – mówił Biden.

Biden: Putin wybrał wojnę, a teraz on i jego kraj poniosą tego konsekwencje

Biden: Putin wybrał wojnę, a teraz on i jego kraj poniosą tego konsekwencje Reuters

Przywódca USA oświadczył, że rosyjska agresja nie może pozostać bez odpowiedzi. – Agresja Putina na Ukrainę będzie drogo kosztować Rosję, gospodarczo i strategicznie – ostrzegł Biden. – Putin stanie się pariasem na arenie międzynarodowej – dodał. Zaznaczył, że “Ameryka nie boi się tych, którzy stosują siłę”. – Walczymy o wolność – podkreślił.

W ocenie prezydenta USA “ambicje Putina są o wiele większe niż Ukraina”. – On chce odbudować sowieckie imperium – powiedział Biden.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj