Rosja zamknęła część przestrzeni powietrznej wzdłuż wschodniej granicy Ukrainy, w rejonie Rostowa nad Donem

0
303

Rosja zamknęła część przestrzeni powietrznej na wschód od granicy Ukrainy, w rejonie Rostowa nad Donem sąsiadującego z separatystycznymi „republikami” w Donbasie. W Obwodzie Rostowskim stacjonują tysiące rosyjskich żołnierzy. Ukraińskie służby lotnicze przekazały w czwartek nad ranem, że „ze względu na potencjalne zagrożenie dla lotnictwa cywilnego” ograniczają cywilne loty nad Ukrainą.

Rosja częściowo zamknęła przestrzeń powietrzną w rejonie Rostowa nad Donem, na południowy wschód od swojej granicy z Ukrainą „w celu zapewnienia bezpieczeństwa” lotów lotnictwa cywilnego – czytamy w depeszy agencji Reutera powołującej się na lokalne służby lotnicze. W komunikacie wymieniono konkretne odcinki trasy i wysokości, których należy unikać.

Według amerykańskiej stacji CNN w NOTAM, czyli depeszy służb lotniczych zawierającej informacje o ustanowieniach, stanie lub zmianach urządzeń lotniczych, służbach, procedurach, a także o utrudnieniach i niebezpieczeństwie w ruchu lotniczym, poinformowano, że zamknięcie przestrzeni powietrznej obowiązywać będzie do 18 maja.

Czytaj również: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu

Ukraińskie służby lotnicze w czwartek nad ranem skierowały komunikat do służb lotniczych dotyczący „ograniczenia ze względu na potencjalne zagrożenie dla lotnictwa cywilnego” lotów samolotów cywilnych w przestrzeni powietrznej Ukrainy.

Według Reutersa, zawiadomienie w tej sprawie zostało skierowane do służb lotniczych w czwartek o godzinie 3.56 czasu lokalnego (2.56 czasu polskiego).

Według komunikatu, ograniczenie wygasa o 2.59 w nocy czasu lokalnego z czwartku na piątek, chyba że zostanie przedłużone. Nie podano dalszych szczegółów.

Wcześniej ukraińskie służby lotnicze informowały o zamknięciu lotnisk w Charkowie, Dnipro i Zaporożu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Napięta sytuacja na Ukrainie odbija się na ruchu lotniczymReuters

Zamknięte czasowo lotnisko w Charkowie i Dnieprze

Wcześniej, w środę wieczorem zamknięte na kilka godzin zostało lotnisko w Charkowie na Ukrainie – poinformował personel portu lotniczego. Podobne decyzje zapadły na lotnisku w Dnieprze.

Jedyny pas startowy lotniska w Charkowie nie przyjmuje lotów od godziny 20:35 23 lutego do 8:35 24 lutego czasu kijowskiego – podano w komunikacie.

Lotnisko w Dnipro ma być nieczynne od północy ze środy na czwartek do godziny 7:00 rano w czwartek. Władze portów nie podały przyczyn czasowego zamknięcia pasów startowych.

Rosyjskie wojska w Donbasie PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj