Rozliczenie bezpośredniej pomocy uchodźcom z Ukrainy w kosztach podatkowych

0
107

Jak pisze na łamach “Rzeczpospolitej” Przemysław Wojtasik, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 19 kwietnia 2023 r. (sygn. III SA/Wa 2531/22) daje  nadzieję firmom na pozytywne rozstrzygnięcie sporów ze skarbówką.

Orzeczenie dotyczy kancelarii LTCA, która od początku wojny pomagała Ukraińcom. Zapewniała posiłki, dach nad głową, transport znad granicy, opłacała pomoc lekarską, psychologiczną oraz korepetycje z języka polskiego. Oferowała również wsparcie prawne.

Kancelaria chciała rozliczyć wydatki w kosztach uzyskania przychodów. Argumentowała, że podejmowane przez nią działania to kwintesencja społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

Skarbówka się na to nie zgodziła. Przypomniała bowiem, że rozliczenie w kosztach wydatków na pomoc ofiarom wojny jest możliwe na podstawie szczególnego przepisu (art. 38w ustawy o CIT) wprowadzonego przez specustawę. Nie obejmuje on wsparcia przekazanego bezpośrednio Ukraińcom. Trzeba to zrobić za pośrednictwem określonych podmiotów np. organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego (również ukraińskiej) czy jednostki samorządu terytorialnego.

Stwierdzono również, że choć kancelaria uznaje swoje działania za spełniające kryteria społecznej odpowiedzialności biznesu, to nie oznacza to, iż są one podatkowym kosztem. Trzeba jeszcze wykazać, że są związane z przychodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj