Ryczałt. Jak rozliczyć zwrot wydatków za wyjazd służbowy

0
79

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 czerwca 2022 r. (0113-KDIPT2-1.4011.376. 2022.1.MGR).

Dotyczy ona informatyka, który jest na ryczałcie. Świadczy usługi dla spółki. Kiedy zlecenia są realizowane u klientów spółki przedsiębiorca dostaje zwrot wydatków na dojazdy czy noclegi. Chciał się dowiedzieć, czy przychód z tego tytułu musi opodatkować 12-proc. ryczałtem (taka jest stawka na świadczone przez informatyka usługi), czy też może zastosować 8,5-proc.?

Fiskus odpowiedział, że zwrot wydatków należy opodatkować stawką właściwą dla rodzaju wykonywanej działalności.

Część przedsiębiorców uważa, iż z tego tytułu w ogóle nie mają przychodu. Skarbówki jest jednak innego zdania. Nie pomaga powoływanie się na przepis stanowiący, że przychodem nie jest zwrot wydatków niezaliczonych do kosztów. Fiskus podkreśla bowiem, że wydatki na służbowe wyjazdy generalnie mogą być zaliczone do kosztów.

„Jeżeli zwracane wydatki zgodnie z przepisami będą podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, wówczas kwota zwrotu powinna być zaliczona do przychodów. Natomiast jeżeli zwrot poniesionych wydatków dotyczyć będzie kosztów, które zgodnie z przepisami nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, wówczas zwrócone wydatki nie będą dla podatnika przychodem. Powyższa zasada ma zastosowanie również do podatników, którzy jako formę rozliczenia wybrali ryczałt. W takim przypadku opodatkowaniu podlega przychód, a koszty uzyskania przychodu są tylko hipotetyczne, gdyby podatnik wybrał inną formę opodatkowania” – czytamy w interpretacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj