Sąd: zakaz amortyzacji z Polskiego Ładu jest niekonstytucyjny

0
94

Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygnatura akt: I SA/Łd 258/23), rozpatrując skargę spółki z branży budowlanej na interpretację podatkową. Wybudowała ona trzy budynki, które wpisała do ewidencji środków trwałych i rozpoczęła ich amortyzację przed 1 stycznia 2022 r. We wniosku o interpretację zapytała m.in., czy dla nieruchomości mieszkalnych będzie mogła korzystać z odpisów aż do pełnej ich amortyzacji.

Fiskus odpowiedział negatywnie. Wyjaśnił, że tzw. Polski Ład wprowadził zmiany w amortyzacji podatkowej, które wyłączają z kosztów podatkowych odpisy od budynków i lokali mieszkalnych. Wskazano, że dla budynków i lokali mieszkalnych nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. podatnicy na zasadach obowiązujących przed zmianą mogą zaliczać amortyzację do kosztów tylko przez rok, tj. do końca 2022 r. Od 1 stycznia 2023 r. już nie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzie ocenił, że wykluczenie z mocą od 1 stycznia 2022 r. możliwości amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych oraz dopuszczenie odpisów dla budynków i lokali nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. jeszcze tylko przez rok jest jednoznacznie niezgodne z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych i interesów w toku.

Zdaniem WSA nowe zasady powinny mieć zastosowanie wyłącznie do tych lokali mieszkalnych, które zostały nabyte lub wytworzone po 1 stycznia 2022 r. A przemawia za tym sposób wprowadzania zmian, który zaskoczył podatników i w istocie powodował ich retrospektywne działanie.

Wyrok nie jest prawomocny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj