STIR: skarbówka chce na dłużej blokować środki na kontach bankowych

0
98

Jak pisze w swoim artykule na łamach “Rzeczpospolitej” Paweł Rochowicz, chodzi o rozszerzenie kompetencji szefa Krajowej Administracji Skarbowej, które przysługują mu jako narzędzie walki z oszustwami podatkowymi.

Zamrażanie środków mogłoby dotyczyć nie tylko rachunków w bankach czy spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, ale również u innych dostawców usług płatniczych.

Projekt przewiduje wydłużenie czasu blokady konta w razie podejrzenia, że jego właściciel jest zamieszany w wyłudzenia skarbowe. Obecnie szef KAS, nawet bez przedstawiania dowodów, może zablokować firmowe konto podatnika na 72 godziny. Czas ten ma zostać wydłużony do 96 godzin.

Co więcej, wśród proponowanych zmian jest uprawnienie fiskusa do blokowania kont nie tylko firmowych, ale też prywatnych, należących do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak pisze Paweł Rochowicz, w projekcie nazwano taką blokadę „wstrzymaniem czynności”, co oznacza – według uzasadnienia projektu – czasowe ograniczenie korzystania i dysponowania wartościami majątkowymi będącymi przedmiotem czynności prawnej i faktycznej.

Proponowane zmiany dotyczące systemu STIR i blokowania rachunków bankowych jednoosobowych firm są uzasadniane chęcią uszczelnienia systemu przeciwdziałania wyłudzeniom skarbowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj