Szef ukraińskiego MSZ: Trzeba powstrzymać Rosję. Czas nałożyć sankcje

0
120

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba powiedział, że przyszedł „czas, by nałożyć sankcje na Rosję”. – Trzeba ją powstrzymać teraz – zaapelował. Zapewnił, że Kijów wciąż widzi możliwość dyplomatycznego rozwiązania sytuacji.

Dmytro Kułeba w nagraniu opublikowanym na Facebooku zapewnił, że Kijów „będzie robić wszystko, by utrzymać Rosję na ścieżce dyplomatycznej”. – Ale nie oznacza to, że nie powinniśmy przygotowywać się do każdego scenariusza – zaznaczył.

– Wydaje mi się, że już zakończył się czas, kiedy wystarczyło mówić Ukrainie o wsparciu i iść do domu z czystym sumieniem. Nadszedł czas decyzji – kontynuował.

– Po pierwsze, proponujemy partnerom działania na ścieżce dyplomacji, po drugie – dotyczące dostaw obronnego uzbrojenia i innych środków dla wzmocnienia ukraińskich sił zbrojnych, po trzecie – zastosowanie sankcji – wymieniał Kułeba.

Podkreślał, że „są wszelkie podstawy do zastosowania teraz przynajmniej części sankcji przygotowanych wobec Rosji”. – Nadszedł czas. Właśnie teraz trzeba powstrzymać Rosję, stosując prewencyjne sankcje – zaapelował.

Dmytro KułebaPAP/EPA/VALENTYN OGIRENKO

Ewentualne sankcje na Rosję

O wprowadzeniu sankcji na Rosję w przypadku ewentualnej agresji na Ukrainę mówiła między innymi szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. – Unia Europejska i jej partnerzy transatlantyccy wypracowali solidny pakiet sankcji finansowych i gospodarczych, między innymi dotyczących energii i zaawansowanych technologii. Jeżeli Kreml rozpocznie wojnę, będzie się to wiązało z wysokimi kosztami i poważnymi konsekwencjami dla interesów gospodarczych Moskwy – ostrzegła.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że na forum Rady Europejskiej, jak i w rozmowach bilateralnych, podnosił konieczność przygotowania pakietu sankcji, które będą „surowe i zdecydowane”, by „odpowiedź Zachodu była bardzo mocna”. – Mogę powiedzieć, że ten cel powoli osiągamy – oświadczył premier.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/VALENTYN OGIRENKO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj