Uciekają z Ukrainy ze zwierzętami. W Polsce powinni zgłosić, gdzie są i ile ich jest

0
293

Obywatele Ukrainy, którzy znajdują schronienie w Polsce, często przyjeżdżają ze swoimi zwierzętami. Urząd Miasta w Poznaniu przypomina, że – gdy już znajdą dach nad głową – powinni się skontaktować z powiatowym lekarzem weterynarii.

To już 19. dzień wojny w Ukrainie. Kobiety, dzieci i osoby starsze uciekając przed rosyjską inwazją często zabierają nie tylko podstawowe rzeczy, ale i swoich wiernych przyjaciół, czyli zwierzęta. Tuż po wybuchu wojny w Ukrainie Główny Lekarz Weterynarii w Polsce poinformował, że ze względu na nadzwyczajną sytuację w Ukrainie “wprowadzono tymczasowe odstępstwa od standardowych wymogów dotyczących przewozu psów, kotów i fretek”.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

To oznacza, że właściciele zwierząt nie muszą przedstawić strażnikom granicznym kompletu dokumentów weterynaryjnych. Zwierzęta będą mogły zostać zbadane pod kątem wścieklizny i zaszczepione w Polsce na koszt państwa.

Czytaj też: Główny Lekarz Weterynarii łagodzi wymagania wobec uchodźców przekraczających granicę ze zwierzętami

Zwierzęta będą mogły zostać zbadane pod kątem wścieklizny i zaszczepione w Polsce na koszt budżetu państwaUM Poznań

Urzędnicy przypominają o procedurach

Poznański magistrat przypomina, że dla bezpieczeństwa mieszkańców i samych zwierząt należy pamiętać między innymi o kontakcie z powiatowym lekarzem weterynarii.

Osoby, które znalazły schronienie w Poznaniu wraz z towarzyszącymi im psami lub kotami, powinny wysłać wiadomość na adres: [email protected], podając następujące informacje: aktualne miejsce przebywania zwierząt/zwierzęcia, liczbę i rodzaj zwierząt, dane do kontaktu – numer telefonu (może to być kontakt do obywatela Polski, który pomaga osobom z Ukrainy – pozwoli to uniknąć problemów językowych).

>>>KOMUNIKAT URZĘDU MIASTA W POZNANIU W SPRAWIE ZWIERZĄT (W JĘZYKU UKRAIŃSKIM) >>>

“Takie informacje pozwolą inspekcji weterynaryjnej na sprawne zaplanowanie i przeprowadzenie niezbędnych czynności – bezpośrednio w miejscu, gdzie zwierzę przebywa” – poinformowali urzędnicy w komunikacie. Magistrat wskazał, że “koszt szczepienia psów i kotów w tym wypadku pokrywany jest w całości z budżetu państwa. Znakowanie i czipowanie czworonogów jest bezpłatne”. Urząd miasta zapewnił, że pozostaje w kontakcie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii, “dbając, aby każdy pies i kot zza wschodniej granicy był zaczipowany, zaszczepiony i posiadał właściwe dokumenty”.

Szczegółowe wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii wobec posiadaczy zwierząt opublikowano na stronie interntowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Gdzie uzyskać pomoc dla zwierzęcia?

Na terenie Poznania działają także fundacje i lecznice, które udzielają pomocy w przypadku problemów zdrowotnych zwierzęcia, gdy konieczne jest otrzymanie interwencyjnej pomocy weterynaryjnej. W takich sytuacjach obywatele Ukrainy mogą kontaktować się z Biurem Poznań Kontakt – tel. 61 646 3344. Pod tym numerem otrzymają informację, jak i gdzie najszybciej uzyskają pomoc.

Uchodźcy często uciekają ze swoimi zwierzętamiUM Poznań

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24 

Źródło zdjęcia głównego: UM Poznań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj