Włochy zajęły kolejne aktywa najbogatszego Rosjanina

0
234

Włochy zajęły luksusowy kompleks nieruchomości położony na Sardynii, należący do rosyjskiego biznesmena Aleksieja Mordaszowa – poinformowało w piątek biuro premiera. Nieruchomości są wyceniane na około 105 milionów euro.

Operacja ta jest częścią szeroko zakrojonych działań Zachodu po inwazji na Ukrainę. Sankcje przewidują zamrożenie aktywów należących do bogatych Rosjan powiązanych z Władimirem Putinem.

Już po raz drugi w tym miesiącu we Włoszech zajęto aktywa należące do Mordaszowa, uważanego za najbogatszego Rosjanina. 4 marca Gwardia Finansowa zatrzymała jego jacht Lady M, którego długość wynosi około 65 metrów. Jednostka kosztowała 65 mln euro.

56-letni Mordaszow, to potentat w rosyjskiej branży hutniczej i górniczej. Jest większościowym udziałowcem Siewierstalu – największej rosyjskiej firmy stalowej. Magazyn “Forbes” w 2021 roku umieścił go na 51. miejscu na liście najbogatszych osób na świecie. Jego majątek był wyceniany na 29,1 mld dolarów. Było to najwyższe miejsce wśród wszystkich Rosjan ujętych na liście “Forbesa”. Pierwszą trójkę uzupełnili Władimir Potanin oraz Władimir Lisin.

Sankcje wobec Rosji

Biuro premiera Włoch poinformowało w minioną sobotę, że w porcie w Trieście włoska Gwardia Finansowa zatrzymała jacht rosyjskiego miliardera Andrieja Melniczenki. Superżaglowiec wart jest 530 milionów euro.

Andriej Melniczenko jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, a jego majątek szacuje się na kilkanaście miliardów euro. Jest właścicielem firm produkujących nawozy sztuczne EuroChem Group, działa też w przemyśle energetycznym. Jest właścicielem spółki węglowej SUEK.

Wcześniej zajęto w Ligurii jacht Giennadija Timczenki. Wśród skonfiskowanego majątku są też między innymi szacowane na 8 milionów euro dwie wille nad jeziorem Como, należące do objętego sankcjami prezentera telewizji, propagandzisty Władimira Sołowjowa.

TVN24 na żywo – oglądaj w TVN24 GO:

Źródło zdjęcia głównego: MAXIM SHIPENKOV/EPA/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj