Wydatków na przegrany proces sądowy nie można wrzucić w koszty podatkowe

0
106

Taki wniosek płynie z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0112-KDIL2-2.4011.461.2023.1.KP.

Wystąpił o nią przedsiębiorca handlujący samochodami, który przegrał spór sądowy z jedną z klientek. Chodziło o wady sprzedanego pojazdu.

W związku z tym przedsiębiorca został obciążony opłatami sądowymi oraz odsetkami. Zapytał, czy może te wydatki rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu? Twierdził, że tak, ponieważ są związane z prowadzonym przez niego biznesem.

Innego zdania był fiskus, który podkreślił, że przedsiębiorca ponosi ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym nie może sobie rekompensować za pomocą przepisów podatkowych wydatków, które są skutkiem jego nietrafnych decyzji czy niedochowania należytej staranności. Oznaczałoby to bowiem przerzucenie na Skarb Państwa ryzyka związanego z określonym przedsięwzięciem gospodarczym.

Jak zauważono, uiszczenie opłat sądowych i odsetek jest następstwem niewłaściwego działania przedsiębiorcy, i wydatki te nie są związane ze zdarzeniem gospodarczym mającymi wpływ na wysokość przychodów z działalności. Nie można też uznać, że zostały poniesione w celu zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj