Wyspy Owcze, czyli Polacy między Farerami – ryby, technika, futbol, turystyka

0
101

Wyspy Owcze co pewien czas skuteczniej docierają do świadomości Polaków za sprawą piłki nożnej, gdy nasza i farerska drużyna narodowa znajdą się w jednej grupie, co zdarzyło się już wielokrotnie, lub gdy ten czy ów obieżyświat z Polski trafia w tamte strony z wizytą i dzieli się ze światem fotografiami spektakularnych widoków dostępnych tam na każdym kroku. Polacy mogą też tam jednak zarobić.

Wyspy Owcze, nazywane inaczej Wyspami Farerskimi, są autonomicznym terytorium Danii na Oceanie Atlantyckim zamieszkanym przez ok. 53 tys. ludzi, z własnym rządem i parlamentem. Walutą Wysp jest korona farerska, używana na miejscu, przeliczalna na korony duńskie w stosunku 1:1. Wyspy nie mają członkostwa ani w Unii Europejskiej, ani w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Jednak od 1997 roku obowiązuje umowa o wolnym handlu między Wyspami Owczymi a Unia Europejską. Wyspy mają specjalną więź, także ekonomiczną, z pobliską Islandią – w 2006 roku weszło w życie tzw. Porozumienie z Hoyvík, traktat handlowy ustanawiający jednolitą strefę ekonomiczną wspólnie na ich terytoriach i wodach je otaczających, z wolnym przepływem dóbr, usług, kapitału i osób.

Wyspy Owcze mają swoje oficjalne przedstawicielstwo w Brukseli, a ich największym partnerem handlowym jest właśnie Unia Europejska (kolejni to Rosja, Wielka Brytania, Chiny i Norwegia) – wymiana handlowa między nimi w 2022 roku sięgnęła wartości 1,9 miliarda dolarów, przy czym w imporcie na rynek unijny dominowały ryby i owoce morza, a w eksporcie na Wyspy maszyny i urządzenia transportowe. Import z Wysp Owczych do Polski w 2022 roku osiągnął wartość ok. 62,5 mln dolarów, a eksport z Polski na Wyspy w tym samym roku był wart ok. 24 mln dolarów.

Ponad setka Polaków

Obecnie na Wyspach mieszka i zarabia 100-150 Polaków. Są zatrudnieni głównie w kluczowym dla tamtejszej gospodarki rybołówstwie i przetwórstwie ryb. Część z nich pracuje jako elektrycy, budowlańcy, ślusarze czy spawacze. Nieliczne osoby z Polski zajmują się tam obsługą ruchu turystycznego – a ten akurat jest jednym z głównych i coraz ważniejszym filarem farerskiej stabilności ekonomicznej, chociaż Farerowie dopiero niedawno zaczęli lepiej, z większym profesjonalizmem, radzić sobie z napływem turystów, również tych z naszego kraju. Od lat 80. XX wieku po dzień dzisiejszy sporo Polaków odniosło sukcesy jako zawodnicy lub szkoleniowcy drużyn piłki nożnej na Wyspach, np. Piotr Krakowski, Łukasz Cieślewicz, rodzina Przybylskich czy Chris Jastrzembski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj