Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – wyższa podstawa odpisu od lipca 2023 r.

0
113

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) musi działać u pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Pozostali pracodawcy mogą tworzyć ZFŚS dobrowolnie, a firmy zatrudniające od 20 do mniej niż 50 pracowników muszą podjąć stosowne kroki na wniosek organizacji związkowej.

Jak przypomina w swoim artykule Paulina Szewioła, fundusz przeznaczony jest na finansowanie np. różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej czy sportowo-rekreacyjnej. Tworzy się go z corocznego odpisu podstawowego, który ustala się w oparciu o wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce.

Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw, który jest procedowany w Sejmie, zakłada zmiany w ZFŚS. Chodzi o podwyższenie podstawy naliczania odpisu na fundusz, poczynając od 1 lipca 2023 r.

Od tego roku jest to 4434,58 zł. Po wejściu w życie nowych regulacji podstawę będzie stanowiło przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r., (tj. 5104,90 zł).

Zdaniem Oskara Sobolewskiego z HRK Payroll Consulting to kolejny przykład niesprzyjającej polityki rządu wobec firm. – Takie zmiany w trakcie roku to złe rozwiązanie, biorąc pod uwagę sposób ich wprowadzenia. Powodują niepewność i brak poczucia stabilności w biznesie. Najlepiej, żeby weszły od nowego roku, a przynajmniej z odpowiednio długim vacatio legis, tak żeby pracodawcy mogli się do nich przygotować – komentuje ekspert emerytalny i rynku pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj