Zastępczyni RPO Hanna Machińska o roli Polski w przypadku inwazji na Ukrainę: musimy pokazać zdolność organizacyjną

0
133

Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, mówiła w „Faktach po Faktach” w TVN24, że w razie inwazji Rosji na Ukrainę trzeba być gotowym na scenariusze, gdzie polskie państwo będzie musiało „pokazać zdolność organizacyjną”, między innymi w sprawie przyjmowania uchodźców. Jak podkreśliła, „są kwestie organizacyjne, które muszą być opracowane bardzo szybko”.

OGLĄDAJ „FAKTY PO FAKTACH” W INTERNECIE W TVN24 GO

Ukrainie grozi inwazja ze strony Rosji. Doktor Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, mówiła w „Faktach po Faktach” w TVN24 o tym, jak ewentualna inwazja mogłaby wpłynąć na Polskę, między innymi pod kątem przyjmowania uchodźców z terenów objętych wojną.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT – ROSJA – UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Zastępczyni RPO o problemach związanych z ewentualnym przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją, która może dotykać nas bezpośrednio w Polsce – powiedziała Hanna Machińska. – Zastanawiamy się, w jaki sposób pomóc również władzom. Widzimy tu bardzo wiele problemów. Mamy bardzo złe, niezwykle dramatyczne doświadczenia dotyczące przekraczania granicy polsko-białoruskiej, które nie mogą się powtórzyć, jeżeli chodzi o Ukrainę. W związku z tym zapewne wkrótce zapytamy (o to) pana ministra spraw wewnętrznych – mówiła dalej.

Machińska wyliczała najbardziej palące problemy związane z ewentualnym przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. Jak podkreśliła, „są kwestie organizacyjne, które muszą być opracowane bardzo szybko”.

Jako pierwszą wymieniła „zwiększenie przepustowości przejść granicznych”. – Przejścia graniczne w sensie biurokratycznym, formalnym muszą być bezkolizyjne – wyjaśniła. – Musimy zobaczyć, czy w tej chwili badanie, testowanie (na COVID-19 – red.) tych osób musi być tak zorganizowane, żeby nie było barierą w przepuszczaniu osób, które będą chciały do nas się dostać – mówiła dalej.

Machińska: musimy być przygotowani na bardzo poważne scenariusze

– My nie mówimy tylko o Ukrainie. Przecież dziś na Ukrainie są tysiące studentów z innych państw, na przykład minimum 15 tysięcy studentów z Indii w dużych ośrodkach akademickich. Więc można sobie wyobrazić, że w sytuacji dramatycznej te osoby również będą przekraczały granicę – zauważyła zastępczyni RPO.

Jak dodała, „nie wyobraża sobie takiej sytuacji”, w której polskie władze nie będą chciały wpuszczać osób z terenu, który może być objęty wojną.

– Dzisiaj musimy być przygotowani na bardzo poważne scenariusze, na scenariusze, gdzie państwo musi pokazać zdolność organizacyjną – podkreśliła Hanna Machińska.

Machińska: musimy mieć plan na przyszłość

Zastępczyni RPO wskazywała także, że aby przyjąć potencjalnych uchodźców z Ukrainy „trzeba stworzyć od nowa infrastrukturę”. – Wiem, że rząd się zwrócił do wojewodów w tej sprawie, ale to wszystko kropla w morzu – dodała.

– My mówimy nie tylko o kwestii najbliższych dni, jeśli to się zdarzy – jak zakwaterować te osoby, gdzie zakwaterować – ale musimy mieć plan na przyszłość, co dalej, w jaki sposób zapewnić tym ludziom normalne bytowanie. To są wielkie pieniądze, to jest wielki wysiłek organizacyjny – zwróciła uwagę Machińska.

Dodała, że „potrzeba zmiany przepisów prawa” w związku z procedurami dotyczącymi przyjmowania uchodźców. 

Machińska: mówimy nie tylko o najbliższych dniach, musimy mieć plan na przyszłośćTVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj