Złoty nabiera sił. “Rynki bardzo chcą wierzyć w jakikolwiek scenariusz deeskalacji”

0
304

Złoty umacnia się w środę wobec głównych walut: euro kosztuje 4,82 zł, dolar 4,39 zł, a frank szwajcarski 4,73 zł.

Jeszcze wczoraj o poranku euro kosztowało blisko 5 zł. W środę około godz. 11.00 za euro trzeba było zapłacić 4,83 zł. Analityk Stooq Jacek Rzeźniczak zwrócił uwagę że jak na tak krótki czas korekta jest spora, ale też adekwatna do ostatniego silnego osłabienia krajowej waluty.

We wtorek Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt. proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 2,75 proc. do 3,50 proc.

“Początek korekty zbiegł się w czasie z wczorajszą decyzją RPP w sprawie podwyżki stóp procentowych NBP. Ten ruch oczywiście powinien sprzyjać umocnieniu złotego, ale na razie wygląda na to, że głównym bodźcem do korekty jest przynajmniej chwilowe zatrzymanie ucieczki od walut całego regionu. Korektę widać bowiem nie tylko na złotym, ale także na forincie czy czeskiej koronie” – napisał Rzeźniczak w komentarzu.

W oczekiwaniu na pozytywny scenariusz

Główny ekonomista domu maklerskiego XTB Przemysław Kwiecień ocenił, że wczoraj mieliśmy pierwszy dzień nieco większej odwilży na rynkach walut naszego regionu od początku rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. “Rada podniosła stopy, ale wpływ tego ruchu na rynek walut był nieduży” – dodał.

Dlaczego więc kursy walut obcych spadły o kilkanaście groszy? Zdaniem Przemysława Kwietnia przede wszystkim “ze względów globalnych”. “Rynki bardzo chcą wierzyć w jakikolwiek scenariusz deeskalacji. Deklaracje prezydenta Ukrainy o elastyczności w niektórych kwestiach podnoszonych przez Moskwę zostały odebrane jako szansa na choćby rozpoczęcie jakiegokolwiek konstruktywnego dialogu” – napisał ekonomista.

“Oczywiście, realnie trudno wiązać z nimi na ten moment wielkie nadzieje, ale wzrosty na europejskich rynkach w połączeniu z próbą odrabiania strat przez euro wobec dolara pokazały jak bardzo rynek chciałby wierzyć w pozytywny scenariusz. To udzieliło się złotemu i walutom naszego regionu. Jednak na ten moment na większe (i trwałe) umocnienie złotego możemy liczyć dopiero w sytuacji, gdy szansa na pokój na Ukrainie będzie realna” – zanzaczył.

Kurs walut 09.03.2022 – EUR, CHF, USD, GBP

Stopy procentowe w górę

W komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, opublikowanym we wtorek o godzinie 16.10, poinformowano, że RPP podniosła wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt. proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 2,75 proc. do 3,50 proc.

TVN24 na żywo – oglądaj w TVN24 GO:

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj