Zmiana formy opodatkowania może oznaczać stratę na składce zdrowotnej

0
71

Przedsiębiorca, który przechodzi z liniowego PIT na ryczałt albo odwrotnie, nie odliczy zapłaconej w styczniu składki zdrowotnej za grudzień. Dlaczego? – Generalnie przedsiębiorcy płacą kwoty na ubezpieczenie zdrowotne do 20. dnia następnego miesiąca. Składka za grudzień 2022 r. jest więc odprowadzana w styczniu 2023 r. Przedsiębiorca na ryczałcie albo liniowym PIT, który nie zmienia formy opodatkowania, odliczy ją w 2023 r. Jeśli zmieni zasady rozliczeń, nie odliczy tej składki zdrowotnej ani w 2023, ani w 2022 r. – mówi “Rzeczpospolitej” Michał Kowalski, adwokat i doradca podatkowy w kancelarii KNDP.

Przy podejmowaniu decyzji o zmianie formy opodatkowania trzeba pamiętać też o tym, że z ulgi nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy przejdą z ryczałtu albo liniowego PIT na skalę. Im nie tylko przepadnie składka zapłacona w styczniu za grudzień, nie odliczą też następnych. Na skali preferencja w ogóle bowiem nie przysługuje.

Ulgę stracą także przedsiębiorcy, którzy zmienią formę rozliczeń za 2022 r. Prawo do wstecznej korekty zasad opodatkowania mają ryczałtowcy oraz liniowcy. Mogą rozliczyć 2022 r. według skali, ale wtedy składek już nie odliczą.

Przypomnijmy, że ulga na składki zdrowotne obowiązuje od 1 lipca 2022 r. Przedsiębiorcy, którzy są na liniowym PIT, mają dwie możliwości. Pierwsza – zaliczyć składki zdrowotne do kosztów uzyskania przychodów. Druga – odliczyć od dochodu.

Korzystniejsze jest zaliczenie składki do kosztów. Dzięki temu mamy niższy dochód. A u przedsiębiorców na liniowym PIT dochód jest nie tylko podstawą opodatkowania, ale także podstawą wymiaru składki zdrowotnej. Za jednym zamachem zmniejszymy więc podatek i wpłatę do ZUS. Tej dodatkowej korzyści nie będzie, jeśli składkę zdrowotną odliczymy od dochodu. Wtedy zapłacimy tylko niższy podatek.

Rozliczyć można też składki zapłacone przed wejściem w życie nowelizacji, czyli przed 1 lipca. Trzeba jednak uważać na limit, który w 2022 r. wynosił 8,7 tys. zł.

Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy płacą zaliczki uproszczone. Mogą oni pomniejszyć swoje zaliczki o 19 proc. składek. W sumie do odliczenia przy zaliczkach uproszczonych jest 19 proc. z kwoty 8,7 tys. zł, czyli 1653 zł.

Przedsiębiorcy na ryczałcie mogą odliczyć od przychodu połowę składek zdrowotnych. Także zapłaconych za osoby współpracujące w działalności.

Czytaj więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj