Zmiany w prawie, by przyspieszyć sankcje na oligarchów. W poniedziałek głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin

0
272

Atak Rosji na Ukrainę trwa 12. dzień. W poniedziałek Izba Gmin ma głosować nad przepisami, które pozwolą na szybsze i sprawniejsze nakładanie sankcji na rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa działające w Wielkiej Brytanii – ogłoszono dzień wcześniej.

Rząd ogłosił, że przedstawił serię poprawek do ustawy o przestępczości gospodarczej, co pozwoli „rozprawić się ze skorumpowanymi elitami i zwiększyć presję na reżim prezydenta Rosji Władimira Putina”. Jak wyjaśniono, poprawki, które zostaną poddane pod głosowanie w poniedziałek, pozwoliłyby Wielkiej Brytanii na wdrożenie „jeszcze ostrzejszych i szybszych sankcji, a także umożliwiłyby łatwiejsze dostosowanie się do sojuszników”.

„Największy pakiet sankcji w historii”

– Nakładanie sankcji jest bez znaczenia, jeśli nie są one odpowiednio implementowane, a te zmiany pozwolą nam ścigać sojuszników Putina w Wielkiej Brytanii z pełnym wsparciem prawa, bez żadnych wątpliwości lub podważania tego – oświadczył premier Boris Johnson.

Boris Johnson i Mateusz MorawieckiPAP/Leszek Szymański

Relacja w tvn24: Atak Rosji na Ukrainę

Jak podkreśla brytyjski rząd, na Rosję po jej inwazji na Ukrainę nałożony został już „największy pakiet sankcji w historii”, a objęły one m.in. Putina oraz ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Zarazem jednak wskazywane jest, że niektórzy oligarchowie wciąż nie są objęci sankcjami w Wielkiej Brytanii, choć nałożyły je Unia Europejska i Stany Zjednoczone.

Premier Boris Johnson w brytyjskim parlamencie (zdjęcie z 23 lutego 2022)PAP/EPA/UK PARLIAMENT/JESSICA TAYLOR

TVN24 na żywo w TVN24 GO:

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/UK PARLIAMENT/JESSICA TAYLOR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj