Jak podnieść efektywność energetyczną starych budynków? Pomóc nam w tym mogą nowoczesne okna i drzwi.
Co jest najbardziej ekologiczne? To, co już jest, a nie to, co dopiero wyprodukujemy. Zasada ta dotyczy również budynków. Lepiej modernizować stare niż stawiać nowe. Wyzwanie jest potężne, bo według Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków (DSRB) w Polsce istnieje 14,2 mln budynków, a znaczna ich część cechuje się niską efektywnością energetyczną i już wymaga – albo będzie wymagać – termomodernizacji. Naciska też Unia Europejska – zgodnie z unijnymi wymogami strategii dekarbonizacji tempo renowacji budynków w 2024 roku powinno wzrosnąć z 1 do 3 proc.
Aby zwiększyć energooszczędność budynków, ważne jest zastosowanie produktów o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Nie chodzi tylko o ocieplenie ścian czy dachu. Słabej jakości stolarka okienno-drzwiowa może odpowiadać za uciekanie nawet 20–30 proc. energii cieplnej. Dlatego okna muszą spełniać odpowiedni parametr Uw określony w wymaganiach technicznych, który opisuje współczynnik przenikania ciepła. Im niższy, tym lepszą termikę zapewnia okno.
Dla inwestorów wyzwaniem jest zwłaszcza termomodernizacja zabytkowych obiektów, które dziś chętnie są adaptowane na lokale biurowe, hotelowe czy mieszkaniowe. Często mają bogato zdobione fasady czy nietypowe kształty ścian i okien, dlatego modernizacja musi uwzględniać ich wartość historyczną i artystyczną. Na szczęście dziś rynek oferuje produkty, które pozwalają na „stylową termomodernizację”. To np. okna o wąskich profilach i industrialnym charakterze (znajdziemy je w ofercie firmy Aluprof). A także specjalne ościeżnice renowacyjne, które pozwalają zamontować nowe okna bez konieczności usuwania starych ościeżnic i ryzyka uszkodzenia muru wokół okna, co ma szczególne znaczenie w przypadku wiekowych, zabytkowych budynków. λ
Renowacja i ekologia
Bożena Ryszka dyrektor marketingu i PR firmy Aluprof
Od lat naszą misją jest dostarczanie inwestorom rozwiązań, które pozwolą im podnieść efektywność energetyczną budynków i tym samym zmniejszyć zapotrzebowanie na surowce energetyczne, co z kolei ma korzystny wpływ na środowisko i stan ich finansów. Oferujemy innowacyjne, energooszczędne i bezpieczne systemy aluminiowe przeznaczone do produkcji okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych dla branży budowlanej i konstrukcyjnej. Stale prowadzimy badania, inwestujemy w nowe technologie i wdrażamy kolejne innowacje. Przykładem są okna i drzwi w systemie MB-86N, które dzięki zastosowaniu szerokich przekładek termicznych o nowym kształcie i dwukomponentowej uszczelki centralnej spełniają najwyższe wymagania w zakresie izolacyjności termicznej, a ich współczynnik przenikania ciepła Uw w przypadku okien wynosi od 0,62 W/(m2K), natomiast dla drzwi – od 0,8 W/(m2K).