„Prezydent we wniosku zwrócił uwagę, że dążenie do nadania etnolektowi śląskiemu statusu języka regionalnego nie jest zjawiskiem nowym. Na przestrzeni ostatnich lat można było bowiem zaobserwować natężenie działań zmierzających do zmiany statusu mowy mieszkańców Górnego Śląska i uznania jej za odrębny od polszczyzny język regionalny, jak również do podkreślenia autonomii tego regionu” – czytamy na prezydenckiej stronie.
W uzasadnieniu do opublikowanej decyzji stwierdzono, że „służyły temu liczne, naprzemiennie podejmowane inicjatywy ustawodawcze dotyczące uzyskania statusu mniejszości etnicznej przez społeczność Ślązaków albo przyznania etnolektowi śląskiemu statusu języka regionalnego”.
Wskazano także, że do tej pory inicjatywy te były podejmowane przez różne opcje polityczne (…), które „dotychczas konsekwentnie odmawiały finalizacji inicjowanych dążeń”.
„Prezydent podkreślił, że ocena, czy doszło do powstania określonego języka regionalnego, czy też do wyodrębnienia określonej mniejszości etnicznej musi przede wszystkim opierać się na badaniu, czy spełnione zostały kryteria określone w ustawie z dnia 6 stycznia 2005 roku o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym” – wskazano. Jak dodano, ocena taka powinna być dokonana „przez specjalistów zajmujących się badaniem języka, kultury i tradycji, a w szczególności językoznawców”.
Więcej informacji wkrótce…