Pilne spotkanie: W czwartek 12 września kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zwołało spotkanie wspólnie ze służbami i wojewodami w sprawie obecnej sytuacji pogodowej w Polsce. W zebraniu uczestniczył minister Tomasz Siemoniak oraz wiceminister Wiesław Leśniakiewicz.
Reakcja resortu: Szef MSWiA Tomasz Siemoniak zaapelował do wojewodów o dyspozycyjność w tej trudnej sytuacji. Zwrócił też uwagę, że kluczowy jest przepływ informacji pomiędzy wojewodami, Państwową Strażą Pożarną oraz kierownictwem resortu. – W związku z możliwością wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych w południowo-zachodniej części kraju możemy mieć do czynienia z lokalnymi zagrożeniami. Musimy dobrze przygotować się do tej sytuacji – stwierdził z kolei wiceminister Wiesław Leśniakiewicz.
Działania służb: Państwowa Straż Pożarna zadeklarowała, że przygotowuje się do skutków, które mogą wywołać intensywne opady deszczu. Wsparcie działań w województwach zadeklarowało też wojsko oraz policja.
Ostrzeżenia: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego, czyli najwyższego, stopnia przed intensywnymi opadami deszczu, a także wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Zagrożenie hydrologiczne związane z niżem genueńskim w ciągu najbliższych dni będzie obejmowało obszar dorzecza górnej i środkowej Odry. Z kolei od piątku do poniedziałku intensywne opady deszczu będą występowały także w zlewni górnej Wisły.
O aktualnej prognozie pogody i nadchodzących opadach deszczu więcej piszemy w artykule: „Niebezpieczna pogoda. Boris zmienia się w cyklon. Co to jest niż genueński?”.
Przeczytaj źródła: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, IMGW