Jesienne wybory do parlamentu zostały uznane za sukces „święta demokracji” z powodu wysokiej frekwencji, która według danych Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) wyniosła 74,38 proc.
Historia nie powtórzyła się kilka miesięcy później, kiedy Polacy decydowali o obsadzie samorządów. W drugiej turze przy wyborczych urnach pojawiło się już zaledwie 44,06 proc. uprawnionych do głosowania.
Wybory europejskie 2024. Premier zwrócił się do Polaków
Premier Donald Tusk próbuje zmobilizować Polaków do czynnego udziału w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, czemu wyraz dał m.in. wpisem opublikowanym w poniedziałek w mediach społecznościowych.
„Nie idziesz na wybory, bo się zmęczyłeś? Bo wkurzył Cię ten czy inny minister?” – zapytał.
„Pamiętaj: to wyborcy wygrywają i przegrywają wybory. Bo głosują za czymś, nie za kimś. Na przykład za Europą albo za Rosją. Nie głosujesz – przegrywasz SWOJĄ walkę, nie czyjąś. Walkowerem” – przestrzegł tych, którzy nie planują podczas wyborów do Europarlamentu oddać swojego głosu.
Wybory do Parlamentu Europejskiego – zasady
W piątek PKW wylosowała numery list wyborczych komitetów startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W wyborach europejskich każdy komitet mógł w danym okręgu zgłosić jedną listę kandydatów, których liczba nie mogła być mniejsza niż pięć i większa niż 10. Parytet kobiet i mężczyzn na liście musi wynosić co najmniej 35 proc. Dany kandydat może startować tylko z jednej listy i w jednym okręgu.
Każde zgłoszenie listy musiało być poparte co najmniej 10 tysiącami podpisów, chyba że komitet uzyskał zaświadczenie PKW uprawniające do zgłoszenia listy bez podpisów poparcia. Zaświadczenie takie mogły dostać komitety, które zarejestrowały listy w siedmiu okręgach.
Komitet wyborczy ma prawo do bezpłatnych audycji wyborczych w programach publicznego radia i telewizji, jeżeli zarejestrował swoje listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych. Będą one rozpowszechniane od 25 maja do 7 czerwca.
Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6-9 czerwca. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!