Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych zasiedli we wtorek (14 maja) o godzinie 9.00 do egzaminu ósmoklasisty. Pierwszego dnia ponad 226 tysięcy uczniów zmierzyło się z częścią poświęconą językowi polskiemu. W kolejnych dniach odbędą się egzaminy z matematyki (środa 15 maja) oraz języka obcego nowożytnego (czwartek 16 maja).
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Wiemy, jakie teksty znalazły się w teście
Uczniowie podchodzący do egzaminu ósmoklasisty mieli dwie godziny na rozwiązanie testu składającego się z trzech części. Dwie pierwsze z nich sprawdzały umiejętność czytania ze zrozumieniem, a ostatnia wymagała od ósmoklasistów napisania dłuższego tekstu na co najmniej 200 słów – rozprawki lub opowiadania. Po godzinie 13.00 Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusz egzaminu ósmoklasisty.
Pierwsza część wtorkowego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego poświęcona była fragmentowi powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. W drugiej znalazły się natomiast fragment tekstu „O szczęściu. Podróż filozoficzna” Frédérica Lenoira oraz wiersz „Dar” Czesława Miłosza.
Treść tekstów w części z czytania ze zrozumieniem Centralna Komisja Egzaminacyjna
Część pisemna egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Uczniowie wybierali między dwoma tematami
W części pisemnej egzaminu zdający otrzymał do wyboru dwa tematy. Rozprawka poświęcona miała być rozważeniu trafności stwierdzenia, że warto pomagać innym. W argumentacji miało znaleźć się odwołanie do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.
Temat opowiadania brzmiał natomiast: „Bez ciebie nie poradziłbym/poradziłabym sobie w tej sytuacji”. Uczeń musiał stworzyć utwór narracyjny o przygodzie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, dzięki którego pomocy zakończyła się ona szczęśliwie. Przygotowane opowiadanie miało dowodzić dobrej znajomości lektury obowiązkowej.
Egzamin ósmoklasisty. Część pisemna Centralna Komisja Egzaminacyjna
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy i napisanie go stanowi warunek ukończenia szkoły podstawowej. Nie istnieje w nim minimalny próg punktów – nie można go nie zdać. Od wyników zależy jednak, do jakiej szkoły ponadpodstawowej dostaną się absolwenci podstawówek. Pełne omówienie treści arkuszy egzaminacyjnych znaleźć można na portalu eDziecko.pl w artykule: „Egzamin ósmoklasisty. Język polski 2024. CKE opublikowało arkusze”.