Catherine Edwards zachęca kobiety do zamiany tradycyjnych środków przeciwbólowych na gorzką czekoladę w celu radzenia sobie ze skurczami menstruacyjnymi. Z badań wynika, że taki ruch może mieć sens, a czekolada działa przeciwbólowo. Są jednak pewne zastrzeżenia.
56-letnia Catherine Edwards opublikowała niedawno na Instagramie klip, który szybko stał się wiralem, zbierając ponad 21 mln wyświetleń.
W klipie Edwards po prostu spaceruje, ale przyciąga on uwagę nie ze względu na stronę wizualną, ale na podpis nałożony na wideo. Głosi on: „Dorosłość to jedzenie pół tabliczki gorzkiej czekolady zamiast ibuprofenu, gdy masz skurcze menstruacyjne”.
— Naturalne środki zaradcze dla powszechnych problemów zdrowotnych są ważne. Mogą być skuteczne, mają mniej skutków ubocznych niż leki i pomagają ludziom wziąć odpowiedzialność za przywrócenie równowagi swoim ciałom, zamiast maskować objawy ostrzegawcze — powiedziała autorka.
Wskazówka Edwards jest czymś więcej niż tylko osobistymi przepisem — jest poparta badaniami medycznymi.
Badanie z 2022 r. wykazało, że ciemna czekolada znacząco zmniejszyła ból menstruacyjny i niepokój. Ponadto wyniki badań wskazywały na rolę magnezu w łagodzeniu problemów zdrowotnych kobiet, takich jak zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), bolesne miesiączkowanie i objawy pomenopauzalne. Gorzka czekolada, zwłaszcza odmiany zawierające 70-85 proc. kakao, jest bogatym źródłem magnezu. Przeciętna 100 g tabliczka gorzkiej czekolady może zawierać nawet 228 mg magnezu.
Gorzka czekolada działa przeciwbólowo?
„Newsweek” omówił korzyści płynące ze stosowania tego składnika odżywczego z dr Nabeelem Arshadem, internistą z The Brooke Surgery w Manchesterze w Anglii.
— Magnez może pomóc rozluźnić mięśnie i zmniejszyć napięcie. Czekolada często zawiera również potas, który jest sugerowany, jako środek zapobiegający zatrzymywaniu wody w mięśniach i wzdęciom, co może dodatkowo pomóc złagodzić skurcze — powiedział dr Nabeel Arshad.
— Niektóre badania sugerują, że spożywanie gorzkiej czekolady podczas miesiączki może pomóc zmniejszyć ból, przy czym rekomendowana ilość to 120 gramów czekolady dziennie — dodał.
Także dr Deborah Lee – internistka i specjalistka ds. zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz menopauzy – popiera ten naturalny środek. — Podoba mi się pomysł jedzenia gorzkiej czekolady na ból miesiączkowy zamiast przyjmowania ibuprofenu, który rzeczywiście może powodować podrażnienie żołądka i krwawienie — dodała.
Lekarka ostrzega jednak przed mleczną czekoladą. Wyjaśniła, że zawiera ona więcej cukru, który może nasilać bóle menstruacyjne.
— Ciemna czekolada jest prawdopodobnie bardziej skuteczna niż czekolada mleczna, ponieważ ma znacznie wyższą zawartość flawonoidów i przeciwutleniaczy — powiedziała.
Lee wskazała na badania, które sugerują, że spożywanie zaledwie 40 g gorzkiej czekolady (69 proc. miazgi kakaowej) przez pierwsze trzy dni miesiączki może przynieść ulgę.
Przestrzegła jednak przed nadmiernym pobłażaniem sobie.
— Czekolada zawiera kofeinę, która może nasilać bóle menstruacyjne, a także jest wysokokaloryczna — trzy kostki ciemnej czekolady zawierają 202 kalorie — dodała.
Ankieta YouGov z 2023 r. wykazała, że trzy czwarte amerykańskich kobiet doświadcza zmęczenia, wzdęć i skurczów podczas menstruacji, a 57 proc. z nich sięga po leki dostępne bez recepty w celu złagodzenia dolegliwości.
Tysiące użytkowników [pod wpisem Edwards] zaczęło dzielić się swoimi doświadczeniami w komentarzach. Nie wszyscy jednak są do tego przekonani.
„W rzeczywistości biorę ibuprofen i zjadam całą tabliczkę czekolady” — napisała jedna z użytkowniczek Instagrama. Inna stwierdziła: „To bardzo miłe i w ogóle, ale niektórzy z nas mają tak silne skurcze, że żadna ilość czekolady w tym nie pomoże. Wzięcie kilku tabletek ibuprofenu raz w miesiącu nie zaszkodzi jelitom, zwłaszcza jeśli codziennie po prostu dbasz o siebie”.
— Jest oczywiście miejsce na farmaceutyki, ale są one obecnie bardzo nadużywane i a ich zażywanie wiąże się z efektami ubocznymi — zauważyła Edwards w rozmowie z „Newsweekiem”.
— Jeśli ból miesiączkowy jest silny, najlepiej stosować tradycyjne leki przeciwbólowe, takie jak NLPZ, np. kwas mefenamowy. Inne rzeczy, które mogą pomóc, to odpoczynek, ciepły termofor i ciepła kąpiel. Jeśli kobieta cierpi z powodu bólu miesiączkowego i nie może znaleźć odpowiedniego środka, powinna udać się do swojego lekarza rodzinnego — dodała Lee.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.