– Jan Paweł II wręcz uciekał z kurii watykańskiej, nie rozumiał jej, nie radził sobie, zostawiał ją innym. A tam rzeczywiście jako swoich zastępców miał prawdziwych rottweilerów – mówi Mirosław Wlekły, autor książki „Nie nasz papież. Pontyfikat Jana Pawła II na świecie”.
„Newsweek”: Pracował pan nad książką siedem lat, jeździł po Europie i Ameryce Południowej. Ile widział pan pomników Jana Pawła II?
Mirosław Wlekły: Niewiele, ale przyznam szczerze, że przestałem zwracać już na nie uwagę. Któregoś razu w Meksyku biegłem ulicą na spotkanie i mignął mi Jan Paweł II. Potrafił wyskoczyć w mało oczekiwanym momencie, ale nigdzie w takiej skali jak w Polsce.
Wyruszyłem w podróż – od Salwadoru przez Kolumbię, Belgię, Meksyk, Brazylię, Szwajcarię, Liechtenstein po Watykan – bo chciałem sprawdzić, co w odległych zakątkach świata mówi się o zmitologizowanym przez Polaków pontyfikacie Jan Pawła II. My budowaliśmy w Polsce pomnik już za jego życia.
Foto: Newsweek
Jaki był „nasz papież”, to wiemy: pomógł nam obalić komunizm, często pielgrzymował… A jaki jest widziany przez „nich”, resztę świata?
– Dla katolików w Europie Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych, którzy starali się żyć całkiem pobożnie, jest tym, który na każdym kroku widzi zgorszenie, grzech. Dla katolików w Ameryce Łacińskiej to papież, który kompletnie nie rozumie tamtejszych realiów społecznych i politycznych. Wielu katolików z nizin społecznych mówiło niemal dokładnie tym samym językiem, co polscy robotnicy w latach 70. i 80., postulowali godność, solidarność społeczną. Polskich robotników walczących z komunizmem Jan Paweł II doskonale rozumiał i wspierał, tych z Ameryki Łacińskiej, którzy stawali przeciwko prawicowym dyktatorom, potępiał.
Dla Afryki był ukochanym papieżem, który jednocześnie utrzymując zakaz używania prezerwatyw w czasie gigantycznej epidemii AIDS, doprowadził do milionów śmierci.
Wielu katolików w Afryce, Europie Zachodniej, Ameryce Południowej nie czuje, że to był ich papież. Na tym właśnie polega problem. Dla Jana Pawła II Polska była na pierwszym miejscu. Biskup Romero, który starał się o audiencję, by pokazać zdjęcia księdza zabitego przez reżim w Salwadorze, zostawił w dzienniku zapis, że kiedy przyjeżdża z dokumentami, papież zwleka ze spotkaniem, bo chce wysłuchać jeszcze występu polskiego chóru.
Każdy z tych regionów miał innego papieża, który jednocześnie miał taką samą twarz – przemiłego faceta, bogobojnego, bardzo dobrego i rzeczywiście uwielbionego. Był fetowany jak gwiazda pop, jak stwierdził tygodnik „Time”. Znawcy Kościoła podkreślają, że Jana Pawła II chętnie oklaskiwano, rzadko go jednak słuchano. Po mszach, które były spektaklami, katolicy szli do domu i robili swoje, nie stosowali się np. do zaleceń na temat aborcji czy antykoncepcji.
Czytając pana książkę „Nie nasz papież” miałem wrażenie, że właśnie polska perspektywa na świat, rolę Kościoła i sposób zarządzania nim były największymi przeszkodami.
– Żeby zrozumieć stosunek Jana Pawła II do świata i Kościoła, musimy cofnąć się do Synodu Watykańskiego II, który był próbą otwarcia Kościoła na zmieniający się świat. Karol Wojtyła, mimo że uczestniczył w soborze, z czasem zaczął się od niego dystansować. W Polsce Kościół jest atakowany przez ateistyczną władzę, na soborze spotyka się zaś z krytyką wewnętrzną, którą uznaje za szkodliwą. Atmosfera spotkań soborowych, na których ścierają się różne opinie, a ogół biskupów próbuje wypracować konsensus, jest dla Wojtyły niepojęta. Nie rozumiał takiej debaty i uwag wygłaszanych przez duchownych. Demokracja tylko osłabia Kościół wobec zagrożeń zewnętrznych, a tymi są przede wszystkim komunizm i pogłębiająca się liberalizacja życia codziennego.
Jakie to ma konsekwencje?
– Zacznijmy od tych, jakie mają antykomunistyczne poglądy papieża. Sobór wstrząsa katolikami w Ameryce Południowej i daje impuls do narodzin nurtu zwanego teologią wyzwolenia, która wiąże chrześcijaństwo z aktywizmem politycznym, kładzie nacisk na prawa człowieka i sprawiedliwość społeczną. To nie podoba się prawicowym dyktatorom, a nawet Stanom Zjednoczonym, które boją się, że ten ruch może wzmocnić na kontynencie wpływy Związku Radzieckiego. Księża pracujący z biednymi zostają oskarżeni o szerzenie komunizmu i stają się prześladowani, a nawet mordowani.
Jan Paweł II nie staje w ich obronie.
— Ignoruje informacje o tym, choć na katolicką władzę, choćby w Salwadorze, miałby olbrzymi wpływ. Zamordowanego w Polsce ks. Jerzego Popiełuszkę uważał za męczennika, a jednocześnie nie bronił kapłanów, którzy walczyli w podobnej sprawie w Ameryce Południowej i byli zabijani przez prawicowe bojówki nawet w kościołach, podczas odprawiania mszy.
My szczycimy się tym, że papież był w bliskich kontaktach z prezydentami USA, ale dla latynoskich katolików to zbliżenie miało fatalne skutki. W swojej biografii dyrektor CIA zdradził, że Amerykanie postawili Janowi Pawłowi II ultimatum: jeśli nie zatrzyma teologii wyzwolenia, wstrzymana zostanie pomoc dla Solidarności. I papież wybrał Polskę, zostawiając katolickich księży walczących o sprawiedliwość na pastwę prawicowych dyktatorów. Antykomunizm papieża dla nas był obietnicą wolności, ale z perspektywy tamtych ludzi wpychał papieża i jego współpracowników w sojusz z prawicowymi dyktatorami.
Stąd jego poparcie dla dyktatury Augusto Pinocheta?
– Angelo Sodano jest nuncjuszem apostolskim w Chile od 1977 r. i wspiera Augusto Pinocheta, który za pomocą puczu i dzięki wsparciu USA obalił demokratyczne rządy socjalisty Salvadora Allende i rządzi jako dyktator. Niektórzy uważają go za faszystę. Kiedy międzynarodowa społeczność coraz głośniej potępia dyktatora, nasz papież odwiedza Chile, wspólnie się modlą, fotografują, czym Jan Paweł II legitymizuje reżim Pinocheta, wystawia mu świadectwo moralności. Chilijska organizacja, która na bieżąco informuje ONZ o represjach, wręcza raport papieżowi, jednak Wojtyła porusza temat tortur zaledwie raz. Potem kiedy nawet Stany Zjednoczone odsuwają się od chilijskiego przywódcy, Watykan pozostaje ostatnią potęgą, która nadal go popiera. Jeszcze w 1998 r., gdy Pinochet trafia do aresztu, Stolica Apostolska wciąż sprzeciwia się jego ekstradycji do Hiszpanii.
Polacy byli wdzięczni papieżowi za zaangażowanie w politykę.
– Wszystkim mówił, że Kościół nie jest od politykowania. Na każdym kroku groził palcem księżom z Ameryki Łacińskiej, którzy, chociaż odrobinę do polityki nawiązywali. Jednocześnie nie miał nic przeciwko, jeśli księża angażowali się w Solidarność. A sam stał się jednym z pierwszoplanowych polityków w latach 80. na świecie. My w Polsce nie widzieliśmy tej sprzeczności, na świecie była ona bardzo widoczna.
Jan Paweł II był papieżem w czasach bardzo rozpolitykowanych, globalnego zderzenia bloku wschodniego ze światem demokracji. Wierzył, że Kościół ma wpływ na losy nie tylko wiernych, ale całego świata. Za jego pontyfikatu Kościół stał się bardzo ważnym graczem politycznym, a polityka to zawsze gra kompromisów. Musiał przymykać oczy na mnóstwo spraw, czego my w Polsce długo nie byliśmy świadomi, a na świecie mówiło się o tym bardziej otwarcie. Przy całej skromności tego człowieka, on uwierzył w swoją wielkość. Był pierwszym papieżem, który tak bezpośrednio komunikował się z prezydentami Stanów Zjednoczonych.
Miał dobrą rękę do współpracowników?
– Co do tego nikt zdrowo myślący o Kościele, wszystko jedno w Polsce czy na świecie, nie ma żadnych wątpliwości. Weźmy choćby słynną orgię na plebanii w diecezji sosnowieckiej. Działo się to za biskupa wyświęconego przez Jana Pawła II, który zresztą był sekretarzem Alfonso Lópeza Trujillo, jednego z najbliższych współpracowników naszego papieża. Zresztą znany z antykomunistycznych poglądów kardynał Trujillo nie ukrywał, że brał pieniądze od baronów narkotykowych, w tym Pablo Escobara. Kardynał Paul Marcinkus, szef Banku Watykańskiego i trzecia najważniejsza osoba w Watykanie po papieżu i sekretarzu stanu, był oskarżony o kontakty z mafią włoską, wydano za nim list gończy, ale Jan Paweł II trwał przez lata w przekonaniu, że to on jest człowiekiem, który ma dbać o finanse watykańskie. Zresztą doprowadził je do ruiny. Sodano, Dziwisz – to wszystko ludzie, których następcy Jana Pawła II pozbywali się wręcz w popłochu, do tego stopnia, że grób Alfonsa Lopeza Trujillo, który był pochowany z honorami w Watykanie, Franciszek kazał po cichu przenieść do Medellin.
W książce sugeruje pan, że Jan Paweł II tak chętnie podróżował po świecie, bo de facto zrozumiał, że nie ma wpływu na swoją administrację.
– Po dziesiątkach rozmów miałem wrażenie, że on wręcz uciekał z kurii watykańskiej, nie rozumiał jej, nie radził sobie, zostawiał ją innym. A tam rzeczywiście jako swoich zastępców miał prawdziwych rottweilerów: Ratzingera, Sodano, Trujillo. Działali w sposób bezwzględny, a jednocześnie podzielali konserwatywne poglądy swojego papieża. On czuł, że odwalają za niego całą tę brudną robotę. W tym czasie mógł jechać na pielgrzymkę, robił to, co potrafił najlepiej, czego nauczył się w trakcie młodzieńczych lat w Krakowie, czyli wywoływania w ludziach emocji.
Przez lata promował ludzi, którzy wykazywali się podobnym zestawem cech: o konserwatywnych poglądach na seksualność, aborcję, Kościół, jawnie antykomunistycznych. Tylko tacy ludzie mogli liczyć na awans.
W Polsce przez lata był symbolem Kościoła otwartego, przyjacielem „Tygodnika Powszechnego” i ks. Tischnera. Ale na Zachodzie ma opinię wyjątkowo konserwatywnego.
– Jan Paweł II odebrał tradycjonalistyczną formację i wyniósł z niej przekonanie, że Europa kroczy ścieżkami sekularyzacji, ateizmu, hedonizmu i konsumpcjonizmu. Miał o nowoczesności jak najgorsze zdanie.
Kiedy został papieżem, uznał, że Kościół światowy jest otoczony wrogami: na wschodzie komunistami, na zachodzie rozwiązłością seksualną, liberalizmem. Mało tego, szukał wrogów wewnątrz Kościoła, zostali nimi teologowie i księża zbyt progresywni, tacy jak Hans Küng, którzy zaczęli kwestionować dogmat o nieomylności papieża, zastanawiać czy nie dopuścić do święceń kapłańskich kobiet.
Zresztą jedną z pierwszych decyzji naszego papieża było pozbawienie go prawa nauczania
– Wielu zarzucało papieżowi, że broni praw i wolności człowieka w Polsce pod rządami komunistów, ale kompletnie nie szanuje tych praw i wolności we własnym Kościele. Czyli walcząc z dyktaturą w Polsce, wprowadza dyktaturę w instytucji, na której czele stanął. My w Polsce przez lata tego nie widzieliśmy, bo mieliśmy przemiłego, uśmiechniętego człowieka, który zagrzewa nas do walki z komunistami, daje nadzieję. A wiele relacji wskazuje, że był bardzo kategorycznym szefem. Dyskutował na te tematy, które on dopuszczał. Jeśli te głosy były po jego myśli, kończył rozmowę. Były też rzeczy niedyskutowalne. Krytycy zarzucają mu, że był w stanie dialogować z żydami czy z muzułmanami, a nie z ludźmi wewnątrz Kościoła katolickiego, którzy mieli odmienne zdanie na temat aborcji czy antykoncepcji.
Dlaczego tak się działo?
– Jan Paweł II wyniósł z Polski model ludowego katolicyzmu, w którym wierni są bardzo pobożni, za to słabo wykształceni, zaangażowani w sprawy parafii, kościoła, za to ślepo posłuszni swojemu księdzu i biskupowi. Żadne dyskusje nie wchodziły w grę. I taki model narzucił całemu Kościołowi: scentralizowany, klerykalny, posłuszny i antynowoczesny. Co wielu katolików na Zachodzie, przyzwyczajonych do demokracji, ma mu za złe do dzisiaj.
W Polsce Jan Paweł II jest odpowiedzialny za wzrost liczby powołań w seminariach, tłumy na mszach i szacunek, jakim Kościół cieszył się wśród społeczeństwa. A na Zachodzie?
– Tak naprawdę nie znał życia codziennego europejskich katolików. Tkwił w przekonaniu, że są rozpasani seksualnie, taplają się w zgniliźnie moralnej, a sam uważał polski katolicyzm za wzór pobożności. Żeby zdyscyplinować wiernych, najczęściej na biskupów wybierał duchownych, którzy twardo opowiadali się za konserwatywnym modelem Kościoła, jaki obowiązywał w Polsce. Dla liberalnie nastawionych katolików z Zachodu to był szok. Zresztą część swoich nominacji przeprowadził mimo buntu wiernych, jak w Liechtensteinie, gdzie biskupem został Wolfgang Haas, który miał ukrócić ich rzekome rozpasanie. W ciągu kilkunastu lat kompletnie zniechęcił ich do chodzenia do kościoła.
Kiedy Karol Wojtyła zostawał papieżem, w Holandii katolików wciąż przybywało. Po raz pierwszy w historii było ich więcej niż protestantów. Oni mi mówili, że Jan Paweł II swoimi decyzjami, obsesją na punkcie walki ze zgnilizną Zachodu, aborcją, przyczynił się do ich ucieczki. To samo się działo na dużą skalę we Francji, Austrii, całym świecie niemieckojęzycznym.
Nasz papież zostawił Kościół zacofany, wepchnął go w ręce konserwatystów, przedstawicieli ultraprawicowych ruchów i organizacji takich jak Opus Dei czy Legion Chrystusa.
Za jego pontyfikatu Kościół został owładnięty obsesją seksu?
– Tak jest to postrzegane na świecie. Duchowni w kazaniach, na spowiedzi byli opętani tematem seksu, masturbacji, antykoncepcji, czystości… Pamiętam, że w pierwszych klasach podstawówki, to były lata 80., z grupą ministrantów pojechaliśmy na wycieczkę do Częstochowy. Nasz ksiądz zagonił nas do spowiednika, który zadał mi pytanie, którego kompletnie nie zrozumiałem, ale które mnie zmroziło, bo przeczuwałem, że coś straszliwego się za tym kryje. Zaczął mnie dopytywać, czy dokonuję samogwałtu. Nie miałem pojęcia, co to słowo znaczy, ale bałem się zapytać. Powiedziałem na wszelki wypadek, że nie. Potem z kolegami ustaliliśmy, że wszystkich o to dopytywał. Wszyscy byli równie przerażeni. Po latach Franciszek stwierdził wprost, księża, którzy wypytują o szczegóły życia seksualnego, sami wymagają pomocy psychiatrycznej i skończmy z tą obsesją. Skupmy się na o wiele ważniejszych rzeczach.
Kardynał Alfonso López Trujillo z nadania Jana Pawła II został przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Rodziny. Jeździł po świecie i publicznie grzmiał, żeby nie używać antykoncepcji, w wywiadzie dla BBC wyjaśniał, że prezerwatywy są pełne mikrootworów, łatwych do sforsowania przez wirus HIV, który jest „450 razy mniejszy od plemnika”.
Papież nie reagował na te bzdury, nie docierało do niego też, co się dzieje w Afryce. Rozmawiałem z teolożką z Zimbabwe, która wyraża gigantyczną złość pod adresem Jana Pawła II. I ona też wybrzmiewa w wypowiedziach badanych przez nią kobiet z Afryki. Wszystkie mówią o tym, jak wielkiego spustoszenia dokonało takie nauczanie o seksualności w latach 80. i 90, a nawet dzisiaj. Tam na AIDS zmarło 15 milionów ludzi.
Jan Paweł II i jego ludzie mieli dla Afryki jedną receptę: abstynencja seksualna. Nie docierało do nich, że żyją na świecie miliony osób, dla których nie jest ona rozwiązaniem. Zresztą znakomitej większości współpracowników papieża też nie udało się jej utrzymać.
W otoczeniu Jana Pawła II było wielu homoseksualistów, a o czym zresztą świat od lat już wiedział, a u nas długo milczano.
– Frederic Martel dowodzi, że spośród 12 hierarchów w otoczeniu Jana Pawła II, którzy mieli największy wpływ na nauczanie o seksualności, ogromna większość była czynnymi homoseksualistami. Kardynał Trujillo piętnował publicznie osoby homoseksualne, a w nocy brał udział w orgiach, w których, jak twierdzą świadkowie, prezerwatyw, żeby nie grzeszyć, nie używał. Zresztą mówi się, że zmarł na AIDS.
Wygląda na to, że papież w tej sprawie miał klapki na oczach. Tak jak w przypadku Marciala Maciela, założyciela Legionów Chrystusa. Przez całe dziesięciolecia płynęły informacje o tym, że gwałci seminarzystów, potem okazało się, że ma partnerki rozsiane po całym świecie, gwałci swoje dzieci. Osoby blisko papieża musiały o tym wiedzieć, tyle że one same też nie były czyste, więc im też nie zależało na wyjaśnieniu tej sprawy. A papież? Udawał, że nie widzi. Może to była cena, którą musiał zapłacić za prowadzenie innych wojen? Na pierwszym miejscu była jedność Kościoła i walka z komunizmem. Żeby to osiągnąć, trzeba było przemilczać prawicowe dyktatury, rozwiązłość wśród współpracowników, przestępstwa seksualne.
Można długo wymieniać duchownych z otoczenia papieża, którzy byli oskarżeni o nadużycia seksualne. Doskonałym przykładem są Marcial Maciel albo Alfonso López Trujillo. Dotarłem do osób krzywdzonych przez te osoby. Wysyłały Stanisławowi Dziwiszowi i Janowi Pawłowi II listy po hiszpańsku, a nawet po polsku. One docierały, ale żadnej odpowiedzi nigdy nie było, bo obaj byli bardzo papieżowi potrzebni jako zagorzali antykomuniści i mistrzowie w pozyskiwaniu pieniędzy.
Które szły m.in. na Solidarność, ale też niektórzy duchowni dorabiali się wielkich fortun.
– Jan Paweł II z jednej strony był papieżem, który wychodził do ludu, wydaje się, że prywatnie był człowiekiem dość skromnym. Ale z drugiej strony otaczał się osobami, które lubiły luksus i przepych. I czuły się z tym przy papieżu bezpiecznie. Przykładem jest bp Wolfgang Haas, który kochał pławić się w złocie i papież to tolerował. Nie czuję, żeby była jakaś walka w trakcie pontyfikatu z taką ostentacją. Wręcz przeciwnie, mogło wyrastać to z tego przekonania, że jednak duchowny jest kimś lepszym, ważniejszym, stoi na straży Kościoła. Zresztą księża, którzy nie nosili się zbyt elegancko, chodzili w cywilu, byli uważani za podejrzanych typów, którzy być może są komunistami, coś kombinują. Jan Paweł II nie pozwalał księżom na zrzucanie sutanny, a siostrom zakonnym habitów. Właśnie na modłę polską. Tymczasem opisując sprawy Kościoła na całym świecie, widziałem, jak księży i zakonnic na co dzień chodzi po cywilnemu.
Jan Paweł II zablokował też dyskusję o wyświęcaniu kobiet na księży.
– W brazylijskiej Amazonii docierałem do wiosek, gdzie ksiądz wsiada na łódkę i objeżdża w swojej gigantycznej parafii wszystkie kaplice. Jest ich tyle, że potrafi być w jakiejś wiosce raz na pięć lat. Na co dzień sprawy Kościoła biorą tam w swoim ręce kobiety, które mają pozwolenie od lokalnego biskupa na to, żeby odprawiać nabożeństwa (bez podniesienia). Dzięki temu wypełniają potrzeby religijne ludzi, którzy rzeczywiście garną się tam do katolicyzmu. Natomiast centrala w Watykanie niekoniecznie chce im to zapewniać, bo nasz papież zablokował na lata dyskusję o tym, czy kobiety mogą być wyświęcane i katolicy na całym świecie są za to wkurzeni.
Przez lata oglądając migawki w telewizyjnych wiadomościach, byliśmy przekonani, że naszego papieża świat kocha tak samo, jak Polacy. Po latach okazuje się, że rzeczywistość wyglądała inaczej.
– Sam pamiętam moje studenckie podróże po świecie, najczęściej na wiadomość, że jestem Polakiem, słyszałem, że to kraj Jana Pawła II i jakiegoś piłkarza, w zależności od tego, w jakim kraju byłem, wymieniano: Grzegorz Lato, Zbigniew Boniek… Jak teraz odwiedzałem kolejne kraje i rozmawiałem o współczesnym katolicyzmie, już skojarzenia z Janem Pawłem 2 i Polską nie były tak pozytywne. Chwilami myślałem nawet, że niefajnie być Polakiem.
Czasami myślę, że zostało jeszcze jedno wielkie zadanie dla kardynała Dziwisza, mógłby wybielić Jana Pawła II, pod koniec życia. Jego współpracownik mógłby powiedzieć: „tak, ukrywałem wiele informacji przed papieżem, święty Jan Paweł II jest czysty, to moja wina”. Ale z jakiegoś powodu tego nie robi.
Foto: Wydawnictwo Filtry / Materiały prasowe
Mirosław Wlekły — urodzony w 1978 r. dziennikarz i reporter. Opublikował m.in. książki: „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem” (2015), „Tu byłem. Tony Halik” (2017), „Raban! O Kościele nie z tej ziemi (2019), „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo (2019). Książka „Nie nasz papież. Pontyfikat Jana Pawła II na świecie” właśnie ukazuje się w wydawnictwie Filtry.