Rok 2025 przyniesie bogaty kalendarz świąt kościelnych, które stanowią fundament duchowego życia katolików na całym świecie. Każde z tych świąt nie tylko ma swoje głębokie znaczenie religijne, ale także łączy wszystkich wiernych na świecie w atmosferze modlitwy, zadumy i radości w zależności od charakteru uroczystości. 

Przedstawiamy najważniejsze święta, które warto mieć na uwadze w nadchodzącym roku.

Nowy Rok i Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi 

Nowy Rok rozpoczyna się od prawdziwie duchowej odnowy. Kiedy wszyscy odpoczywają po gorącej, sylwestrowej nocy, katolicy na drugi dzień idą do kościoła.

1 stycznia to nie tylko czas na składanie noworocznych życzeń, ale także uroczystość poświęcona Matce Bożej, która przypomina nam o jej roli w tajemnicy zbawienia. To dzień, kiedy katolicy są zobowiązani, by uczestniczyć we mszy świętej. 

Święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie) – 6 stycznia

Objawienie Pańskie, znane powszechnie jako Święto Trzech Króli, to dzień, w którym Kościół upamiętnia pokłon Mędrców ze Wschodu, którzy złożyli hołd dzieciątku Jezus. W Polsce to również czas tradycyjnych orszaków Trzech Króli, które stają się coraz bardziej popularne w wielu miastach

Tego dnia wierni powinni uczestniczyć we mszy świętej. 6 stycznia w 2025 r. wypada w poniedziałek, co daje długi, styczniowy weekend.

Środa Popielcowa. Kiedy wypada?

Środa Popielcowa w 2025 r. wypada 5 marca i rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu – czas pokuty, modlitwy i refleksji. 

Tego dnia obowiązuje post ścisły – co do jakości (bezmięsny) i co do ilości (trzy posiłki w ciągu dnia i jeden do syta).  W ten sposób rozpoczyna się czterdziestodniowy okres przygotowujący wiernych do najważniejszego święta w roku liturgicznym – Wielkanocy. 

Wielki Post to okazja do duchowego zatrzymania się i pogłębienia relacji z Bogiem. W Środę Popielcową wierni nie mają obowiązku uczestniczyć we mszy świętej, choć zachęca się, by iść wówczas do kościoła i zgodnie ze zwyczajem posypać głowę popiołem. 

Wielki Tydzień i Wielkanoc 2025

Najważniejszy tydzień w kalendarzu liturgicznym tzw. Wielki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową (13 kwietnia), która wprowadza wiernych w misterium Męki Pańskiej. Tuż po niej, następuje tzw. Triduum Paschalne – trzy dni, podczas których Kościół wspomina czas męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. 

Wielki Czwartek (17 kwietnia) przypomina ustanowienie Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy, a Wielki Piątek (18 kwietnia) to dzień zadumy nad śmiercią Jezusa na krzyżu. Wielka Sobota (19 kwietnia) natomiast pozostaje w klimacie ciszy i smutku, ale do czasu Wigilii Paschalnej, która następuje po zmroku i ukazuje wiernym zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. 

Podczas Triduum Paschalnego wierni nie mają obowiązku uczestnictwa we mszy świętej, natomiast jest to najpiękniejszy i najważniejszy czas dla wszystkich chrześcijan, zatem w miarę możliwości katolicy chcą uczestniczyć w tych dniach we wszystkich uroczystościach.

Kulminacją tego okresu jest Wielkanoc (20 kwietnia), najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa. Niedziela Zmartwychwstania jest świętem nakazanym – tego dnia wierni są zobowiązani, by uczestniczyć we mszy świętej. 

Do obchodów Wielkiej Nocy należy także Poniedziałek Wielkanocny – tzw. lany poniedziałek. Tego dnia Kościół podtrzymuje radość ze zmartwychwstania Pańskiego. Tego dnia nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. 

Wniebowstąpienie i Zesłanie Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie w wielu krajach obchodzone jest 40 dni po Wielkanocy (w czwartek) i przypomina o wniebowstąpieniu Jezusa, natomiast w Polsce przypada na dzień siódmej niedzieli po Zmartwychwstaniu, czyli w 2025 r. będzie to 1 czerwca

Z kolei Zesłanie Ducha Świętego (8 czerwca) to uroczystość zamykająca okres wielkanocny, upamiętniająca zstąpienie Ducha Świętego na apostołów, które uważane jest za początek działalności Kościoła. 

Oba te święta wypadają w niedzielę – trzeba w te dni iść do kościoła. 

Boże Ciało 2025

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) w 2025 r. wypada 19 czerwca. To święto Eucharystii, podczas którego wierni uczestniczą w uroczystych procesjach. 

Jest to publiczne wyznanie wiary, które ma głębokie korzenie w tradycji katolickiej.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)

To jedno z najstarszych świąt maryjnych, obchodzone na pamiątkę wniebowzięcia Maryi z ciałem i duszą. W Polsce to także jedno z najważniejszych świąt ku czci Matki Bożej. Znane jest także jako Matki Bożej Zielnej

Dzień ten jest dniem wolnym od pracy, a w 2025 r. 15 sierpnia wypada w piątek, co daje długi weekend

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada – wtorek) to czas, w którym Kościół oddaje cześć wszystkim świętym, znanym i nieznanym, którzy osiągnęli chwałę nieba. To święto nakazane, kiedy wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy świętej, a także dzień wolny od pracy. 

Zaraz po nim, Dzień Zaduszny (2 listopada) poświęcony jest modlitwie za wszystkich zmarłych, wyrażając nadzieję na życie wieczne.

Uroczystość Chrystusa Króla (23 listopada)

Obchodzona w ostatnią niedzielę roku liturgicznego Uroczystość Chrystusa Króla przypomina o panowaniu Jezusa Chrystusa nad całym światem. 

Święto to wypada w niedzielę, zatem wierni są zobowiązani by tego dnia uczestniczyć we mszy świętej. 

Adwent i Boże Narodzenie: Oczekiwanie na Zbawiciela

Adwent, który w 2025 roku rozpoczyna się 1 grudnia, to czas radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Wieńczy go Boże Narodzenie (25 grudnia), jedno z najbardziej uroczystych świąt, obchodzone w radosnym nastroju, upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. To drugie najważniejsze święto w katolickim roku liturgicznym. Tego dnia wierni są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej. 

Kalendarz świąt kościelnych na 2025 rok jest pełen duchowych okazji do refleksji, modlitwy i radości. Każde z tych świąt niesie ze sobą głębokie przesłanie i jest okazją do pogłębiania swojej wiary.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version