Porozumienie Rosji z Koreą Północną byłoby podobne do tego, jakie reżim Władimira Putina zawarł wcześniej z Iranem. Moskwa dzieli się bowiem z Teheranem technologią nuklearną w zamian za broń i wsparcie wojskowe potrzebne w wojnie przeciwko Ukrainie – informował we wrześniu Biały Dom.
Wojna w Ukrainie. Współpraca Rosji z Koreą Północną. Wiadomo, na co liczy Kim
Północnokoreański dyktator Kim Dzong Un stwierdził, że ostatecznie nie wierzy, by jego pomoc wojskowa dla Rosji zwiększyła „możliwość wybuchu wojny na Półwyspie Koreańskim”. Jak jednak wskazał, ruch ten mógłby doprowadzić do „wzrostu zagrożenia dla bezpieczeństwa” w regionie.
W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone po raz pierwszy potwierdziły, że tysiące północnokoreańskich żołnierzy zostało wysłanych do Rosji na szkolenie wojskowe. Początkowo Waszyngton zakładał, że chodzi o grupę 3 tys. wojskowych, ale później stwierdzono, że Pjongjang mógł rozmieścić w Rosji nawet 10 tys. osób.
Korea Południowa – która od kilku tygodni informowała o wojskowym barterze Rosji i swojego północnego sąsiada – twierdzi, że liczba ta sięga 13 tys. żołnierzy. We wtorek amerykańska telewizja CNN podała, że niewielka liczba żołnierzy z Korei Północnej jest już w Ukrainie.
Północnokoreańscy żołnierze w Rosji. „Ubrani w rosyjskie mundury”
– Niektóre z północnokoreańskich oddziałów już zbliżyły się do Ukrainy i widzimy, że są wyposażone w rosyjskie mundury i zaopatrzone w rosyjski sprzęt – przekazał sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Zapytany, co by się stało, gdyby żołnierze Pjongangu zostali zabici przy użyciu amerykańskiej broni dostarczonej Ukrainie, Austin powiedział, że „tego rodzaju rzeczy się wydarzą”, jeśli Koreańczycy do walki po stronie Rosjan.
„Nadal nie jest jasne, na ile Koreańczycy okażą się pomocni Rosjanom na polu bitwy” – zauważa CNN, dodając, że północnokoreańskie wojsko nie walczyło w prawdziwej wojnie od ponad 70 lat. Przedstawiciele wywiadu są zdania, że rząd Korei Północnej wysłał swoje wojska do Rosji, m.in. po to, aby w wojnie z Ukrainą zdobyły doświadczenie bojowe.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że – w związku z eskalacją ze strony Pjongjangu – Kijów i Seul zgodziły się na wymianę informacji wywiadowczych. Oba kraje postanowiły, że opracują wspólną strategię działania i specjalne środki zaradcze. Mają również nadzieję na zaangażowanie w działania zagranicznych partnerów.