„Z uwagi na treść uchwały Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2024 roku (…), zwracam się do pana ministra jako prokuratora generalnego o podjęcie niezwłocznych i koniecznych działań zmierzających do przywrócenia stanu zgodnego z prawem, w szczególności umożliwienie mi faktycznej realizacji kompetencji pierwszego zastępcy prokuratora – Prokuratora Krajowego, którą to funkcję pełnię nieprzerwanie od 18 marca 2022 roku, w tym zobowiązanie podległych panu prokuratorów oraz innych funkcjonariuszy publicznych i pracowników powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury do powstrzymania się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających mi realizację moich ustawowych uprawnień (…)” – napisał prok. Barski w opublikowanym w niedzielę liście otwartym.

W dalszej części listu powołał się na piątkową uchwałę SN, która zdaniem Barskiego „nie powinna budzić żadnych wątpliwości, iż zaprezentowana przez pana prokuratora generalnego interpretacja powyższego przepisu w piśmie z dnia 12 stycznia 2024 roku jest rażąco i oczywiście błędna„. 

„Zatem wszystkie działania, które doprowadziły do faktycznego uniemożliwienia mi sprawowania pełnionej przeze mnie funkcji I zastępcy prokuratora generalnego – prokuratora krajowego nie znajdywały i nie znajdują żadnego oparcia w przepisach prawa” – czytamy w liście.

Dariusz Barski pisze do Adama Bodnara. W tle wyrok SN

Barski powołał się także na postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego oraz na fakt, że TK podjął się rozstrzygnięcia sporu „pomiędzy prezesem rady ministrów i prokuratorem generalnym, a prezydentem”, co – jak czytamy w liście – „z mocy ustawy powoduje zawieszenie postępowania przed organami prowadzącymi spór i utrzymuje dotychczasowy stan prawny, w świetle którego pełnię funkcje prokuratora krajowego„.

Barski dodał także, że „z decyzji Trybunału Konstytucyjnego wynika też zakaz obejmowania funkcji prokuratora krajowego przez inne osoby, skoro wakat na tym stanowisku nie istnieje„.

„Ze swej strony deklaruję panu ministrowi – prokuratorowi generalnemu – jako pierwszy zastępca prokuratora generalnego – prokurator krajowy wolę współpracy opartej na wzajemnym szacunku, udzielenie pełnego wsparcia w zakresie wszystkich działań mających na celu ściganie przestępstw, ochronę praworządności oraz zahamowanie pogłębiającego się chaosu prawnego w prokuraturze” – napisał Barski.

Wyrok SN w sprawie Barskiego. „Nie wywołuje skutków prawnych”

W piątek Izba Karna Sądu Najwyższego podjęła uchwałę, z której wynika, że przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 roku miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową i było prawnie skuteczne.

Do sprawy odniósł się w piątek rzecznik Prokuratury Krajowej, prok. Przemysław Nowak. Ocenił, że stanowisko Izby Karnej SN nie wywołuje skutków prawnych ze względu na „nieprawidłowe ukształtowanie” sądu, w tym składu, który podjął uchwałę.

Nowak podkreślił, że prokuratorzy wnosili już o wyłączenie nieprawidłowo powołanych członków składu SN z orzekania.  

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version